Rubriky:

Formule 1

FIA zamítla protest McLarenu, šampiónem F1 zůstává Räikkönen

16. listopadu 2007 20:54 - PAŘÍŽ

Mezinárodní automobilová federace FIA zamítla protest stáje McLaren a potvrdila původní výsledky posledního závodu sezóny Velké ceny Brazílie. Mistrem světa ve formuli 1 tak zůstává Fin Kimi Räikkönen z Ferrari, který v konečném pořadí předstihl o jeden bod pilota McLarenu Brita Lewise Hamiltona. Verdikt Mezinárodního odvolacího soudu FIA byl oznámen v pátek večer v Paříži.

Čtyřčlenný senát, kterému předsedal český právník Jan Šťovíček, označil protest McLarenu za nepřípustný. "Vyslechli jsme obě strany, prozkoumali různé dokumenty a další důkazy a rozhodli, že odvolání podané stájí McLaren je nepřípustné," uvedl v prohlášení soud, který ve čtvrtek zasedal čtyři hodiny v Londýně a v pátek dalších zhruba sedm hodin ve francouzské metropoli.

Britsko-německému týmu se nelíbilo, že po poslední Velké ceně sezóny v Brazílii nebyly vozy BMW a Williamsu potrestány za užití podchlazeného paliva. Podle komisařů závodu nebylo pro vynesení trestů dostatek důkazů. Pokud by FIA pořadí v závodě změnila, mistrem světa by se místo Räikkönena stal Hamilton, který před závěrečnou Grand Prix roku vedl.

Velice komplikovaná právní otázka

Diskvalifikováním Nika Rosberga z Williamsu a Roberta Kubici s Nickem Heidfeldem z BMW by se Hamilton posunul na čtvrté místo, což by mu k zisku titulu stačilo.

"Byla to velice komplikovaná právní otázka. Výklad je takový, že tým, který není postižen, se nemůže odvolat. To by se mohly odvolat i všechny ostatní týmy, které skončily za vozy BMW a Williamsu," řekl po jednání Šťovíček. McLaren se mohl odvolat ještě proti výsledkům závodu, což ale neudělal.

Podle Šťovíčka je dnešní verdikt mimořádně důležitý i pro budoucnost motoristického sportu. "Jinak by se mohlo stát, že by se všichni stále odvolávali," uvedl.

Právní zástupce McLarenu Ian Mill se snažil soudce přesvědčit, že k zakázanému podchlazení paliva došlo. "Je jasné, že porušení tohoto pravidla mělo za následek zlepšení výkonu. Pokud ochladíte palivo, zvýší se výkon. A existuje jednoznačná zásada: když to vylepšilo výkon, bylo to porušení pravidel a musí následovat diskvalifikace," uvedl.

Právník McLarenu před soudem tvrdě bojoval

I když Hamilton tvrdil, že o titul od zeleného stolu nestojí, právník McLarenu o něj před soudem tvrdě bojoval. Dvaadvacetiletý Brit se mohl stát nejmladším šampionem v historii, navíc hned ve své první sezoně ve formuli 1. Nakonec ale zůstal titul Räikkönenovi, který se dočkal triumfu po dvou druhých místech v konečném pořadí z let 2003 a 2006.

Právník Ferrari Nigel Tozzi ve čtvrtek prohlásil, že odebrání titulu finskému jezdci by znamenalo velkou nespravedlnost. "Sport by to velmi poškodilo, kdyby titul někdo získal tímto způsobem. Fanoušci by měli dojem, že rozhodly spíše špinavé manévry právníků než umění za volantem. Jak McLaren stále tvrdí, šampionát by se měl rozhodnou na trati, a ne v soudní síni," uvedl Tozzi před soudem.

Kimi si zasloužil vyhrát

"Vždycky jsem říkal, že Kimi si zasloužil vyhrát. Já ani nikdo z McLarenu jsme netoužili po tom, sebrat mu titul u soudu. Kvůli tomu se tým neodvolával," uvedl Hamilton v tiskovém prohlášení stáje. "Těším se na příští rok, na další souboje s Kimim a ostatními soupeři. Snad se nám povede to druhé místo vylepšit," dodal.

Právník Ferrari Nigel Tozzi ve čtvrtek prohlásil, že odebrání titulu finskému jezdci by znamenalo velkou nespravedlnost. "Sport by to velmi poškodilo, kdyby titul někdo získal tímto způsobem. Fanoušci by měli dojem, že rozhodly spíše špinavé manévry právníků než umění za volantem. Jak McLaren stále tvrdí, šampionát by se měl rozhodnou na trati, a ne v soudní síni," uvedl Tozzi před soudem.

Verdikt, který udělal tečku za šampionátem téměř měsíc po posledním závodu, uvítal šéf Ferrari Jean Todt. "Tohle rozhodnutí ukončilo sezonu, která byla bohatá na události i mimo dráhu," řekl v narážce na špionážní aféru, která vyřadila McLarenu z boje o Pohár konstruktérů a usnadnila triumf jeho týmu. "Teď už se můžeme naplno věnovat přípravě na další sezónu," uvedl Todt.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1