Sedm titulů a nehoda na lyžích. I takto se dá shrnout život Michaela Schumachera

5. března 2020 14:28

Německý automobilový závodník Michael Schumacher v roce 2013 utrpěl vážná zranění hlavy po pádu na lyžích a skončil v kómatu. Následky nehody mu zabraňují v aktivním životě, jeho sportovní historie je ale neuvěřitelně úspěšná.

 

Petr Hloušek, Právo

Michael Schumacher je sedminásobný mistr světa formule 1 a nejúspěšnější pilot v historii tohoto sportu. Obdržel několik cen za sportovce roku a v sezoně 2002 se stal jediným jezdcem v historii, který se umístil ve všech závodech na stupních vítězů. V roce 1992 byl po něm pojmenován asteroid (15761) Schumi.

Začátky v motokárách

Michael Schumacher se narodil 3. ledna 1969 blízko Kolína nad Rýnem v Severním Porýní-Vestfálsku a se závoděním začal, stejně jako mnoho dalších závodních jezdců, na motokárách. Jeho první motokáru mu postavil otec, vyučený zedník, který na půl úvazku pracoval právě u motokár.

Legenda motorismu Eliška Junková by dnes slavila 120 let

Již ve čtrnácti letech vyhrál Schumacher juniorské mistrovství Německa, v roce 1987 již byl motokárovým mistrem Německa i Evropy. O rok později se poprvé dostal za volant monopostu, v roce 1990 již vyhrál titul ve Formuli 3. V dresu Mercedesu poté závodil na dlouhých tratích v rámci mistrovství světa sportovních vozů, kde svými výkony ohromoval. Účastnil se také závodu Le Mans, kde skončil pátý.

Hamilton je posedmé mistrem světa. Vyrovnal Schumachera!

Formule 1 - začátek v Jordanu a Benettonu

Premiéru ve Formuli 1 si Michael Schumacher odbyl na Velké ceně Belgie v roce 1991, kdy zastupoval uvězněného Bertranda Gachota v týmu Jordan. Schumacher, který byl stále kmenovým jezdcem Mercedesu, dojel v kvalifikaci na sedmém místě, závod však musel hned v prvním kole vzdát kvůli problémům se spojkou. Zbytek sezóny závodil za tým Benetton, v jehož monopostu strávil i dvě následující sezóny, kdy v konečném pořadí skončil třetí a čtvrtý.

Pavel Nedvěd byl světovou hvězdou, dodnes bojuje za svůj milovaný Juventus

V monopostu Benettonu se Schumacher stal poprvé mistrem světa v roce 1994, tedy v sezóně, kterou zásadně poznamenala smrt Ayrtona Senny a Rolanda Ratzenbergera. "Schumi" se stal prvním Němcem, který vyhrál sezónu Formule 1, o rok později se stal nejmladším závodníkem, který vyhrál tituly dva. Benetton také vyhrál Pohár konstruktérů.

V dresu Benettonu vyhrál Schumacher své první dva tituly.

Benetton

Dominance Ferrari (1996-2006)

Během následujících deseti let se Schumacherovi podařilo udělat z Ferrari jednoznačně největší stáj ve Formuli 1. Mezi léty 2000 a 2004 vyhrál pět titulů a vytvořil několik neuvěřitelných rekordů. Hned ve čtyřech sezónách se dostal více než dvanáctkrát na stupně vítězů. Jeho největším soupeřem byl Fin Mika Häkkinen z McLarenu.

Vychytal Nagano a byl nejlepším brankářem NHL. Dominik Hašek byl hrdinou národa

Poslední dvě sezóny v rudých barvách již byly ve znamení ústupu, také kvůli změnám pravidel ohledně pneumatik, které měly "smazat nadřazenost Ferrari." Schumacher v celkovém hodnocení skončil na třetím a druhém místě, v roce 2006 oznámil svůj konec. V dalších letech působil u Ferrari jako poradce.

Schumacher udělal z Ferrari největší značku Formule 1.

Twitter

Návrat do Mercedesu

Schumacher se do Formule 1 vrátil v roce 2010, kdy podepsal tříletou smlouvu s Mercedesem. Během těchto tří sezón se pouze jednou dostal na pódium a nejlépe skončil v konečném bodování na osmém místě. Pro sezónu 2013 ho nahradil Lewis Hamilton.

Za svou kariéru byl několikrát potrestán za nebezpečnou jízdu a týmovou režii.

Co se děje se Schumacherem? Manželka skrývá pravdu, tvrdí bývalý manažer hvězdy

Nehoda a zdravotní stav

Ačkoli bylo jeho zaměstnání celou dobu životu nebezpečné, Michael Schumacher nikdy neutrpěl vážnější zranění. Osudným se mu ale stalo lyžování v Alpách. 29. prosince 2013 při jízdě v neupraveném terénu upadl a narazil hlavou do skály. I když měl helmu, utrpěl vážný úraz hlavy.

Bude věčně světovou rekordmankou? Jarmila Kratochvílová dnes slaví 70. narozeniny

Byl transportován do nemocnice v Moutiers, poté byl převezen do nemocnice v Grenoblu. 30. prosince 2013 prodělal druhou operaci hlavy. Jeho stav byl kritický a sportovec zůstal v kómatu. 29. ledna 2014 lékaři začali s postupným probouzením. V červnu téhož roku bylo oznámeno, že Schumacher opustil nemocnici v bdělém stavu a bude podstupovat rehabilitaci na klinice v Lausanne. V září 2014 byl převezen domů. V září 2019 vyšlo najevo, že byl převezen do pařížské nemocnice Hôpital européen Georges-Pompidou.

Momentálně žije v rodinném sídle na Mallorce, detailnější informace o jeho zdravotním stavu však nejsou zveřejňovány. Údajně je schopen vnímat okolí, bohužel však nemůže mluvit. "Vidím ho dvakrát do měsíce a moje odpověď je stejná - bojuje," vyjádřil se bývalý šéf Ferrari Jean Todt.

Schumacherův boj o život: Je schopen vnímat své děti?

Syn Mick Schumacher

Michael Schumacher má s manželkou Corinnou má dvě děti – dceru Ginu-Marii a syna Micka. Ten se narodil v roce 1999 a v roce 2008 začal, stejně jako dříve jeho otec, závodit v motokárách. Postupně se vypracoval až mezi nejlepší jezdce Formule 2 a v roce 2019 se stal jezdcem akademie stáje Ferrari.

Schumacherův syn bude na Nürburgringu debutovat ve formuli 1

Film a dokument

Michael Schumacher se třikrát objevil ve filmu. V animovaném snímku Auta namluvil Ferrari F430, ve filmu Asterix a Olympijské hry hrál vozataje červené stáje a také si zahrál ve filmu Horst Schlämmer – Isch kandidiere!.

O jeho životě se natočil dokument. Premiéra byla plánovaná na rok 2019, ale zatím byla odložena na neurčito.

Patří mezi absolutní basketbalové ikony. Životopis Kobeho Bryanta je plný zlatých úspěchů

Vybrané rekordy ve formuli 1

Michael Schumacher za svou sportovní kariéru nasbíral mnoho rekordů. Vybrali jsme pár nejdůležitějších z nich:

Rekord Počet
Tituly mistra světa 7 (1994, 1995, 2000–2004)
Vítězství v závodě 91
Výhry s jedním týme 72 (Ferrari)
Nejdelší čas mezi první a posledním vítězstvím 14 let, 32 dní
Stupně vítězů 156
Body 1566
Závody s jedním týmem 181 (Ferrari)
mim, šel, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.