Rubriky:

Formule 1

Piloti F1 už v kvalifikaci nebudou moci "bloumat" po trati

29. března 2008 14:53 - LONDÝN

Piloti formule 1 už od příští Velké ceny za týden v Bahrajnu nebudou moci v kvalifikaci výrazně zpomalit po dokončení měřeného kola. Direktoriát závodu vždy stanoví dobu, do které jezdci musejí po absolvování letmého okruhu opustit trať. Limit by měl v průměru činit 120 procent času, který je normálně potřebný k objetí okruhu. V pátek o tom rozhodla automobilová federace FIA.

Jde o čistě bezpečnostní opatření, protože rozdíly mezi rychlostmi jezdců, kteří jedou na čas, a těch, kteří už mají kolo za sebou a pomalou jízdou šetří benzin, činí přes 200 km/h. Při poslední Grand Prix v Malajsii takto omezovali a ohrožovali soupeře piloti McLarenu Lewis Hamilton a Heikki Kovalainen a oba byli potrestáni ztrátou pěti míst na startovním roštu.

"Prostě stanovíme čas, do kterého musejí piloti zajet po měřeném kole do depa," uvedl mluvčí FIA. "Těch zhruba 120 procent zabrání tomu, aby piloti extrémně zpomalili," dodal.

Změnu pravidel si vynutily týmy s tím, že pomalé vozy nejen brání soupeřům v dosažení maximálního času, ale především způsobují nebezpečné situace v méně přehledných místech trati. Potřebu jezdců výrazně zpomalit po odjetí posledního měřeného kola vyvolala nová pravidla, podle nichž desítka účastníků finálové části kvalifikace nesmí před závodem doplňovat palivo. Pomalou jízdou jej piloti šetřili.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1