Formule 1

V Bahrajnu triumfovalo Ferrari, lídr Hamilton měl potíže

6. dubna 2008 15:05 - MANÁMA

Triumfem stáje Ferrari skončila nedělní Velká cena Bahrajnu formule 1. Loňský triumf obhájil Brazilec Felipe Massa s Ferrari před stájovým kolegou Kimi Räikkönenem, třetí dojel Robert Kubica s vozem BMW-Sauber. Lídr průběžného pořadí Lewis Hamilton s mclarenem měl v úvodu potíže a skončil až třináctý. Na první příčku seriálu se dostal Räikkönen.

Na okruhu v Sáchiru, vzdáleném asi 30 kilometrů od hlavního městu Manámy, měl skvělý start Massa a okamžitě šel na první místo před vítěze kvalifikace Kubicu. V první zatáčce se na třetí místo před Räikkönena dostal Kovalainen. Lídr průběžného pořadí Hamilton zaspal a propadl se na desáté místo. Brit navíc za okamžik přišel po kolizi s Fernandem Alonsem o přední přítlačné křídlo a musel ihned do boxů.

Mistr světa Räikkönen se už ve druhém kole propracoval na druhé místo za stájového kolegu Massu, Hamilton se po zastávce v boxech musel propracovávat dopředu z 18. příčky.

Hamilton se pomalu prokousával dopředu

V 17. kole zamířil jako první z čela závodu do boxů Kubica, po dotankování se vrátil na devátém místě. Vzápětí v souboji britských jezdců najel Button do Coultharda, přišel stejně jako Hamilton o přední křídlo a v závodě po chvíli skončil. Bezproblémovou zastávku zvládl i Räikkönen, stejně jako vedoucí Massa. "Sezóna bude zajímavá, pokusíme se co nejlépe nastavit auto na další velkou cenu v Barceloně. Věřím, že jsme na správné cestě," byl optimistou po dojezdu Massa.

Brazilec si udržoval poklidné pětisekundové vedení, Räikkönenovi se dařilo za zády držet Kubicu. Hamilton se pomalu prokousával dopředu, v polovině závodu byl čtrnáctý. Ve 34. kole musel po své zastávce před sebe pustit Räikkönena, který jej předjel o kolo. "Byl to jeden z víkendů, kdy se nám nepodařilo pořádně nastavit auto. Ale nebylo to špatné, byli jsme dostatečně rychlí. S druhým místem jsem spokojený, na tomhle okruhu se mi nejezdilo nikdy moc dobře. Jsem rád, že jsem na prvním místě průběžného pořadí," liboval si Fin na tiskové konferenci.

Závod poklidně směřoval k cíli, jezdci na čele neměli potíže ani při zastávkách v boxech a s dostatečným odstupem si kontrolovali své pozice. Loňské vítězství obhájil Massa před stájovým kolegou z Ferrari Räikkönenem. Další dvě pozice obsadili Kubica a Heidfeld, jejichž tým BMW-Sauber se dostal do čela průběžného pořadí Poháru konstruktérů. "V zaváděcím kole jsem měl trošku problémy, protáčely se mi kola. To se opakovalo i při startu, Felipe (Massa) navíc odstartoval velice dobře. Nevšiml jsem si navíc některých nečistot na trati," popsal propad z prvního místa Polák Kubica.

Kubica po triumfu v kvalifikaci skončil třetí

Sobotní kvalifikaci vyhrál poprvé v kariéře Robert Kubica ze stáje BMW-Sauber. O pouhých 27 tisícin za polským pilotem zaostal Brazilec Felipe Massa, který se svým ferrari vyhrál páteční tréninky a obhajoval loňský triumf. První dva závody sezóny ale Brazilec nedokončil a v Bahryjnu byl pod tlakem. „Samozřejmě jsem neměl posledních několik týdnů jednoduchých, ale takový je život,“ citovala Massu BBC.

Zajímavostí je, že s výjimkou uplynulé sezóny na tamním trati pokaždé vyhrál pozdější mistr světa. První závod v roce 2004 vyhrál Němec Michael Schumacher, poté dvakrát za sebou zvítězil Španěl Fernando Alonso.

Po dvou závodech byl v čele průběžného hodnocení vítěz úvodní VC Austrálie Lewis Hamilton. Druhý byl úřadující mistr světa Räikkönen, který triumfoval v Malajsii před dvěma týdny.

Velká cena Bahrajnu:

1. Massa (Braz./Ferrari) 1:31:06,970 (průměrná rychlost 202,974 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -3,339, 3. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -4,998, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -8,409, 5. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -26,789, 6. Trulli (It./Toyota) -41,314, 7. Webber (Austr./Red Bull) -45,473, 8. Rosberg (Něm./Williams) -55,889, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,500, 10. Alonso (Šp./Renault) -1:17,181.