Massa vyhrál Velkou cenu Francie a je v čele šampionátu

MAGNY-COURS/PRAHA

Brazilský jezdec formule 1 ze stáje Ferrari Felipe Massa vyhrál Velkou cenu Francie a posunul se na první příčku v celém šampionátu. Druhý dojel jeho stájový kolega a obhájce loňského prvenství Fin Kimi Räikkönen. Třetí skončil italský jezdec stáje Toyota Jarno Trulli. Dosavadní lídr šampionátu Robert Kubica dojel na páté příčce, britský pilot z McLarenu Lewis Hamilton nebodoval.

Výhodnou pozici ze sobotní kvalifikace dokázali jezdci Ferrari na startu využít a od začátku závodu se ujali vedení, které už žádné jiné stáji v průběhu celé Velké ceny nepůjčili. Do vedení se dostal vítěz kvalifikace Räikkönen, druhý kroužil Massa.

Oba jezdci italské stáje si brzy vypracovali velký náskok a v polovině Grand Prix vedli před zbytkem startovního pole o půl minuty. Ve 38. kole Räikkönenův vůz ale zpomalil a na vedoucí pozici se dostal Massa, který si už do konce závodu nenechal plný počet bodů vzít. Brazilec se tak dostal do průběžného vedení celého seriálu, o dva body zpět je Polák Robert Kubica.

Hned po startu se na třetí místo dostal italský jezdec v barvách stáje Toyota Jarno Trulli, který si své místo hlídal šedesát devět kol. Až v tom posledním musel odrážet útok Heikkiho Kovalainena z McLarenu, jenž se z desátého místa na startu prokousal až na čtvrtou pozici. Finský jezdec ale ve svém ataku neuspěl a Trulli si tak dojel pro třetí příčku. Kovalainen, který startoval až z desáté příčky kvůli penalizaci ze sobotní kvalifikace, skončil čtvrtý.

I druhý jezdec McLarenu Lewis Hamilton musel startovat z horší pozice, než jakou si vyjel v kvalifikaci. Po penalizaci z předchozího závodu vyrazil do závodu až z třináctého místa. Před nedělní Velkou cenou sliboval velký útok na přední pozice, ale jeho plán narušila další penalizace, tentokrát za zkrácení trati. Hamilton nakonec nezískal ani jeden bod, když do cíle dojel jako desátý.

Formule 1 - Velká cena Francie:
1. Massa (Braz./Ferrari) 1:31:50,245, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -17,984, 3. Trulli (It./Toyota) -28,250, 4. Kovalainen (Fin./McLaren) -28,929, 5. Kubica (Pol./BMW) -30,512, 6. Webber (Austr./Red Bull) -40,304, 7. Piquet (Braz./Renault) -41,033, 8. Alonso (Šp./Renault) -43,372, 9. Coulthard (Brit./Red Bull) -51,072, 10. Hamilton (Brit./McLaren) -54,521.