Rubriky:

Formule 1

FIA chce šetřit s benzínem a snížit rozpočty stájí F1 na polovinu

3. července 2008 18:09 - SILVERSTONE

Formuli 1 možná čekají velké změny. Mezinárodní automobilová federace FIA chce totiž od roku 2011 snížit rozpočty stájí na polovinu a také výrazně omezit spotřebu benzínu. Podle FIA jsou změny nezbytné proto, aby se ve formuli začalo závodit a šanci na vítězství měly i menší stáje.

"Většina stájí zaměstnává v továrnách až tisíc lidí, a to všechno jen kvůli tomu, aby do závodu postavily dva vozy. To je naprosto neakceptovatelné, zejména ve chvíli, kdy většina z nich má na trhu potíže," citovala agentura AP prezidenta FIA Maxe Mosleyho, který požádal týmy formule 1, aby návrhy na změny odhlasovaly, aby se na nich v nejbližších třech měsících mohlo začít pracovat.

Mezi změny má například patřit šetrnější nakládání s benzínem a stáje poskytující svou technologii jiným týmům by tak měly podle nových regulí činit za příznivější ceny.

"V souvislosti s celosvětovými energetickými problémy nemůže stát formule 1 stranou. Ideálem je velmi odvážné snížení spotřeby benzínu o 50 procent do roku 2015, aniž by to ovlivnilo rychlost vozů," prohlásil Mosley v narážce na motory formulí, které dosahují spotřeby litru benzinu na jeden kilometr. "Chtěli bychom, aby stáje při vývoji technologií mysleli i na zlepšování automobilů obecně a nezaměřovali se jen na formuli," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1