Rubriky:

Formule 1

Vettel si užívá krásné dny slávy

14. září 2008 11:18 - MONZA

Když se rodák z německého Heppenheimu Sebastian Vettel objevil za volantem motokáry a začal vyhrávat, vyhledavači talentů zpozorněli. Věčně rozesmátý mladík překvapoval nejen rychlostí, ale i na svůj věk vyspělou technikou a taktikou. Prokázal, že má pro závodění cit. Brzy se o něm začalo hovořit jako o možném nástupci Michaela Schumachera, který v té době sbíral jeden titul za druhým.

Vettel takové srovnání odmítal... „Kdepak, Michael je někde jinde, kam já se třeba nikdy nedostanu, ale jít v jeho stopách, je moje velké přání,“ říkal skromně blonďatý blesk, který se v té době honil především s českým talentem Michaelem Vorbou. Jejich cesty se však brzy rozešly.

Zatímco Vettel zamířil výš a razantně vstoupil i do světa formulí, Vorba z nich postupně zmizel. Nechyběl mu talent, ale na rozdíl o německého soupeře peníze. Vettela totiž do svého programu zařadil tým BMW a on v roce 2004 vyhrál s přehledem jeho prestižní formuli. Později ho převzal tým Red Bull. Vettel si vedl výborně i v dalších kategoriích, takže se mu dokonce dostalo cti, usednout do cockpitu vozu formule 1 při pátečních trénincích.

Více se o kvalifikaci na VC Itálie dočtete zde.

Velký zlom v jeho kariéře přišel loni. V Kanadě těžce havaroval Robert Kubica s BMW a o týden později v USA ho lékaři nepustili na trať. Vedení BMW si půjčilo talentovaného mladíka Vettela a ten vyjel svůj první bod v závodech formule 1. Tehdy mu nebylo ještě ani dvacet let a stal se nejmladším jezdcem historie, kterému se to podařilo.

V letošní sezóně prozatím získal 13 bodů

„To bylo něco úžasného! Takový vstup do formule 1. Úsilí, které jsem věnoval svému růstu se začalo zúročovat. Velký sen se naplnil, i když to byl první kontakt. Pro mne to ale byla obrovská vzpruha a motivace do další práce,“ zavzpomínal na svůj první závod v F1.

Když se Kubica vrátil, Vettel usedl za volant vozu Toro Rosso, což je menší „bratr“ stáje Red Bull, následník kdysi populárního týmu Minardi. V Číně dosáhl pro tým historického úspěchu, když skončil čtvrtý. Na rok 2008 tak měl vystaráno, dostal smlouvu jako jezdec.

O vítězství si nedělám iluze

Přes svoje mládí potvrdil, že je obrovský talent a do Monzy vyjel pro tým Toro Rosso 13 bodů, když v Monaku a Belgii vybojoval dvě pátá místa. Jeho velký den přišel v sobotu v Monze, kde jako nejmladší jezdec v historii získal pole position pro nedělní závod.

„Nedělám si iluze o vítězství, ale na body bych chtěl dojet. Užívám si krásné dny slávy, ale zůstávám na zemi. Ještě mě čeká hodně práce, ale udělal jsem další důležitý krok ve svojí kariéře, ať už samotný závod dopadne jakkoliv. Těmi příštími kroky by měly být stupně vítězů a potom i vítězství,“ přál si pár hodin před startem nedělní GP Itálie sympatický Sebastian Vettel.

Karel Felt (Monza), Právo