Rubriky:

Formule 1

Příští rok se ve formuli 1 nepojede Velká cena Kanady

7. října 2008 16:06 - LONDÝN

V příští sezóně formule 1 se poprvé od roku 1987 nepojede Velká cena Kanady. Vyřazení závodu z kalendáře dnes oznámila Mezinárodní automobilová federace FIA. Nadcházející sezona mistrovství světa bude mít 18 závodů a nevyrovná rekordní počet 19 Grand Prix z roku 2005.

Velká cena Kanady se podle provizorního kalendáře pro příští rok zveřejněného v létě měla jet 7. června. Její místo podle agentury Reuters zaujme Grand Prix Turecka, která byla původně na programu v srpnu. Důvod absence Velké ceny Kanady FIA neuvedla.

Podle agentury AP stojí za vyřazením kanadského závodu, který se jel poprvé v roce 1967, neshody provozovatele okruhu Gillese Villeneuva a zástupců šampionátu. Tradiční Grand Prix hrozilo vyřazení už v roce 2004 kvůli zákazu tabákové reklamy v zemi, který připravil pořadatele o významný zdroj financí.

Po vyřazení montrealského podniku se v příštím ročníku mistrovství světa formule 1 neobjeví ani jeden závod v Severní Americe. Už v červenci byla z kalendáře vyřazena Velká cena USA, protože vedení FIA se nelíbilo, že organizátoři v Indianapolis, se netajili tím, že je pro ně prioritou slavný závod 500 mil v Indianapolis a formuli 1 nevěnovali tolik propagace.

Poprvé se příští rok představí formule 1 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde seriál 15. listopadu vyvrcholí.

Kalendář formule 1 na rok 2009:
29. března: Austrálie (Melbourne), 5. dubna: Malajsie (Sepang), 19. dubna: Bahrajn (Manáma), 10. května: Španělsko (Barcelona), 24. května: Monako (Monte Carlo), 7. června: Turecko (Istanbul), 21. června: Británie (Silverstone), 28. června: Francie (Magny-Cours), 12. července: Německo (Nürburgring), 26. července: Maďarsko (Budapešť), 23. srpna: Evropa (Valencie), 30. srpna: Belgie (Spa), 13. září: Itálie (Monza), 27. září: Singapur, 11. října: Japonsko (Fudži), 18. října: Čína (Šanghaj), 1. listopadu: Brazílie (Sao Paulo), 15. listopadu: Abú Zabí.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1