Rubriky:

Formule 1

McLaren nepodá protest proti týmové režii Ferrari

19. října 2008 16:54 - ŠANGHAJ

Jako opravdu povedený vtip zní prohlášení pilota Ferrari Felipeho Massy o tom, jak v závěru nedělní Velké ceny Číny dojel a nakonec i předjel svého stájového kolegu Kimiho Räikkönena. Dosluhující mistr světa brazilskému jezdci jednoznačně umožnil proklouznout na stříbrnou příčku a Massa tak ztratil v boji o titul jen dva body místo čtyř. Tým vítězného Lewise Hamiltona se ale nechal slyšet, že proti postupu jezdců Ferrari nebude protestovat.

Piloti Ferrari si v Šanghaji počínali na hraně pravidel v závěru Grand Prix, když do té doby bezpečně druhý Kimi Räikkönen nepatrně zvolnil. Stále ještě úřadující mistr světa se tím proměnil v "nosiče vody", umožnil týmovému kolegovi Felipemu Massovi zlikvidovat ztrátu a sedm kol před cílem Brazilce prakticky bez boje pustil před sebe.

Massa díky tomu ztrácí na vítězného Lewise Hamiltona z McLarenu sedm bodů, na třetím místě by byla jeho ztráta devítibodová. Za dva týdny v Brazílii je ve hře posledních deset bodů, Hamiltonovi stačí k zisku titulu skončit pátý.
Postup Ferrari tentokrát nebyl tak viditelný jako před šesti lety při Velké ceně Rakouska v Zeltwegu, kdy Rubens Barrichello na přímý příkaz tehdejšího šéfa Jeana Todta prakticky zastavil před cílovou čárou, aby umožnil zvítězit Michaelu Schumacherovi.

Více o Velké ceně Číny čtěte zde.

Hamilton: Udělali bychom to samé 

Tentokrát žádný pokyn prostřednictvím týmového rádia nezazněl, ale Räikkönen po závodě nepřímo připustil, že v zájmu stáje jel tak, aby závod dopadl pro Ferrari nejvýhodněji. "Vím, co tým očekává a co potřebuje, a přesně to jsme udělali. V této situaci je to normální," řekl, zatímco Massa označil fázi po druhé zastávce v boxech za svoji nejlepší v celém závodě.

U McLarenu postup Ferrari nikoho nepřekvapil. Hamilton se dokonce nechal slyšet, že by se nejspíš ve stejné situaci zachoval stejně. "Jsou tým a já vím, že kdybych byl v takové pozici a Heikki (týmový kolega Kovalainen) by vedl, udělali bychom zřejmě to samé," citovala Brita agentura Reuters.

Sportovní šéf Mercedesu Norbert Haug prý nastalou situaci předpověděl už během závodu, neočekává ale, že by FIA sama zahájila vyšetřování. "Nemyslím si, že se v té věci bude něco dít," řekl.

Stejně smýšlí i u Ferrari, jehož šéfa Stefana Domenicaliho ale spekulace o týmové režii rozladily. "Je směšné na to jen pomyslet. Taky bych se mohl třeba po Hockenheimu ptát, když tehdy Kovalainen pustil Hamiltona. Byl to normální automobilový sport," uvedl Domenicali.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1