Rubriky:

Formule 1

Týmy F1 se shodly s FIA na úsporných opatřeních

21. října 2008 17:50 - ŽENEVA

Zástupci týmů formule jedna (FOTA) a Mezinárodní automobilové federace (FIA) se dnes shodli na nutnosti úsporných opatření ve výkladní skříni motorsportu. Ve společném prohlášení to po schůzce v Ženevě bez dalších podrobností uvedly obě organizace v tiskovém prohlášení. Škrty v F1 se zatím mají týkat let 2009 a 2010.

Agentuře AP řekli zástupci tří týmů, kteří si nepřáli být jmenováni, že na schůzce šlo především o takzvané nezávislé stáje. Ty nyní budou mít na motory limit deset milionů dolarů na sezonu. Například menší stáje typu Force India, Red Bull a Toro Rosso dostanou celkově 25 motorů na rok, přičemž každý z nich musí vydržet tři závodní víkendy místo současných dvou.

Další schůzka týmů se má odehrát příští týden v rámci závěrečné Velké ceny Brazílie, kde se bude probírat otázka možného zredukování počtu testování. Po Grand Prix v Sao Paulu se mají znovu setkat představitelé FIA a FOTA, aby jednali o zavedení pravidel týkajících se designu podvozku.

Před dnešním setkáním šéfa FIA Maxe Mosleyho se zástupci FOTA Lukou di Montezomolem z Ferrari a Johnem Howettem z Toyoty se hovořilo především o zavedení pravidla jednotných motorů. Mosley s promotérem F1 Berniem Ecclestonem propagují toto řešení právě kvůli tomu, že by výrazně pomohlo ke snížení nákladů. Důrazně proti ovšem byli zaangažovaní výrobci motorů, a proto se podle motoristických médií nezúčastnili dnešního jednání všichni, ale pouze dva vyslanci.

Šéf FIA Mosley vyzval týmy F1 k přijetí úsporných opatření zhruba před dvěma týdny i vzhledem k současné ekonomické krizi. Pokud by trval současný stav utrácení, hrozil by seriálu podle něj krach.

ČTK

Zrušit