Rubriky:

Formule 1

Americký tým USF1 má velké plány - vítězství ve formuli 1

26. února 2009 18:34 - PRAHA

Již v roce 2010 se chce ve formuli 1 objevit nový americký tým USF1. Svou čtyřletou intenzivní přípravu završil v úterý 24. února, kdy oficiálně představil svůj projekt. „Chceme dokázat, že vůz postavený v USA může soutěžit a hlavně vyhrávat na mezinárodní scéně,“ prohlásil jeden ze zakladatelů Peter Windsor.

 

USF1

Za vznikem nové stáje stojí Peter Windsor, britský novinář, který byl v osmdesátých letech manažerem Ferrari a Williamsu, a americký inženýr Ken Anderson, jenž působil ve formuli 1 u týmu Lingier. „S Berniem Ecclestonem jsme o tomto nápadu mluvili už v roce 2006 při Velké ceně Brazílie. On řekl, že je to skvělé a ať do toho jdeme,“ uvedl jeden ze zakladatelů Windsor pro server autosport.com.

Cílem USF1 je, aby za něj jezdili výhradně američtí závodníci. V hledáčku je hvězda amerických formulí IndyCar Danica Patricková, bývalý pilot F1 Scott Speed nebo Kyle Busch, který závodí v sérii NASCAR. „S piloty nejprve musíme začít jednat, zajímáme se o každého Američana s těmi správnými schopnostmi,“ nechal se slyšet Windsor.

V prvním roce dojíždět a poté vítězit

V prvním roce bude pro USF1 prioritou dokončovat závody, v dalším už by se chtěl umisťovat na bodovaných místech a poté začít vyhrávat. „Chceme dokázat, že vůz postavený v USA může soutěžit a hlavně vyhrávat na mezinárodní scéně,“ prohlásil Windsor.

Za USF1 nebude stát žádná automobilka, i přesto Windsor ví, jak stáj v době finanční krize utáhnout. „Chtěli jsme s Kenem  tým, se kterým můžeme nakládat podle sebe. Naším cílem proto bylo prodat jen malou část stáje. A to bylo v době recese jako zdolat neuvěřitelně strmou horu.  My jsme to ale zvládli a teď máme tým, kapitál i kontrolu," dodal Windsor.

Stáj sídlící v americkém městě Charlotte v Severní Karolíně chce mít základnu také  na evropském kontinentu, jestli ale bude ve Španělsku, jak se původně spekulovalo, zatím není jisté.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1