Rubriky:

Formule 1

FIA bude jednat o změnách v F1, na stole je i nové bodování

10. března 2009 07:40 - BARCELONA

Vedení Mezinárodní automobilové federace (FIA) bude v sobotu jednat o změnách ještě pro letošní ročník mistrovství světa vozů formule 1. Jedná se o návrhy, které mají snížit náklady stájí a zároveň zatraktivnit závody pro diváky i bodově zvýhodnit vítěze jednotlivých závodů. Návrhy předložila organizace FOTA sdružující jednotlivé týmy. Varianta, že by byl mistrem světa jezdec, který vyhraje nejvíce GP, už padla.

Aktuální je ale změna bodování na systém 12 - 9 - 7 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1. O bod víc by měl před druhým v pořadí vítěz, dva body by dělily třetího od čtvrtého jezdce v pořadí. Další změny budou v podstatě jen potvrzeny. Například byl navržen zákaz libovolné výměny motorů během závodního víkendu (jezdec jich má na sezónu osm) a zákaz testování v průběhu sezóny i úplný zákaz využívání aerodynamických tunelů.

Bude možné používat hladké pneumatiky slicky a systém KERS, který umožňuje využít energii z brzdění k následné akceleraci. Jezdci budou tlačítkem ovládat i nastavení velkých předních přítlačných křídel, velikost a tvar změnila i ta zadní. Změny mají umožnit lepší a častější předjíždění.

Z pohledu příštích sezón by se mělo jednat také o zavedení levnějších motorů a méně náročných převodovek, které by snížily náklady o více než třetinu. Omezen by měl být vývoj a zcela zakázáno používání netradičních materiálů, využívaných například v kosmu. Od roku 2010 by se měly závody jezdit na 250 km místo stávajících cca 305 km a maximálně 100 minut místo současných 120 min.

kft (Barcelona), Právo

Zrušit


Časová osa: Formule 1