Button vyhrál i v Bahrajnu, Toyota se musela spokojit s třetím místem

PRAHA/MANÁMA

Jenson Button z týmu Brawn GP vyhrál Velkou cenu Bahrajnu a v mistrovství světa formule 1 vybojoval už třetí vítězství ve čtvrtém závodu sezóny. Druhý v neděli skončil Sebastian Vettel s red bullem, který navázal na týden starý triumf v Číně, třetí místo obsadil vítěz kvalifikace Jarno Trulli v toyotě.

Devětadvacetiletý Button vyhrál počtvrté v životě a v čele šampionátu má náskok už 12 bodů před svým týmovým kolegou Rubensem Barrichellem. Ten dnes skončil pátý, když poprvé v sezóně nestačil na mistra světa Lewise Hamiltona.

Pilot McLarenu vybojoval nejlepší umístění pro svůj tým v sezóně, stejně tak se nejlepšího výsledku v tomto roce dočkalo i Ferrari, které zásluhou šestého místa Kimiho Räikkönena poprvé dosáhlo na body. Italské stáji hrozilo, že by poprvé v historii nebodovala v žádném ze čtyř úvodních závodů. "Konečně," ulevil si prezident stáje Luca di Montezemolo.

Grand Prix tentokrát postrádala napětí, a třebaže na trati bylo k vidění několik předjížděcích manévrů, rozhodující změny v čele pořadí se odehrály v úvodní čtvrtině závodu a při zastávkách v boxech. Hned v prvních metrech po startu Trulli neudržel pole position a musel před sebe pustit týmového kolegu Tima Glocka, oba si pak pořadí vyměnili právě při prvních návštěvách mechaniků.

Trullimu vedení ale opět dlouho nevydrželo, protože jej vzápětí předjel rovněž díky rychle zvládnutému pit stopu Button, který už vedení od 13. kola nepustil. Při závěrečném doplnění paliva se ještě dostal před Trulliho Vettel.

Sám Button ale označil za klíčový jiný moment, a to když už v druhém kole vrátil v boji o třetí místo předjetí Hamiltonovi, jemuž se velmi podařil start. "S tímhle manévrem se závod otočil v náš prospěch. Tohle vítězství je možná zatím to nejlepší. Nebyl to lehký závod, ale bavilo mě to," řekl Button.

Za Hamiltonem naopak zůstal "viset" Vettel. "Bohužel jsem po startu ztratil dvě místa a vyrážel prakticky až z pátého. Zůstal jsem pevně vězet za Lewisem, a to mě stálo cenný čas. Byl tam provoz, nešlo ho předjet," připustil Vettel, že cítil šanci na vítězný double.

Také Toyota myslela po dvojnásobném triumfu v kvalifikaci na lepší umístění, ale tým neuspěl v obrovském vedru s volbou tvrdých pneumatik na střední fázi závodu, kdy soupeři jeli na smíšených gumách. Především Glock na to doplatil propadem až na sedmé místo. "Jsem trochu zklamaný, čekal jsem první vítězství pro Toyotu," přiznal Trulli.

Formule se za dva týdny představí poprvé v sezóně v Evropě. Pátým dílem mistrovství světa bude Velká cena Španělska v Barceloně.

Velká cena Bahrajnu, čtvrtý závod MS vozů formule 1
1. Button (Brit./Brawn) 1:31:48,182 (prům. rychlost: 201,456 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -7,187, 3. Trulli (It./Toyota) -9,170, 4. Hamilton (Brit./McLaren) -22,096, 5. Barrichello (Braz./Brawn) -37,779, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -42,057, 7. Glock (Něm./Toyota) -42,880, 8. Alonso (Šp./Renault) -52,775, 9. Rosberg (Něm./Williams) -58,198, 10. Piquet (Braz./Renault) -1:05,149.
Pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Button 31 b., 2. Barrichello 19, 3. Vettel 18, 4. Trulli 14,5, 5. Glock 12, 6. Webber (Austr./Red Bull) 9,5, 7. Hamilton 9, 8. Alonso 5, 9. Heidfeld (Něm./BMW) 4, 10. Kovalainen (Fin./McLaren) 4.
Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP-Mercedes 50, 2. Red Bull-Renault 27,5, 3. Toyota 26,5, 4. McLaren-Mercedes 13, 5. Renault 5, 6. BMW-Sauber 4, 7. Toro Rosso-Ferrari 4, 8. Williams-Toyota 3,5, 9. Ferrari 3.