Rubriky:

Formule 1

Bude Hamilton vyloučen za lhaní? Rozhodne se ve středu

28. dubna 2009 16:15 - PRAHA

Bude McLaren vyloučen ze šampionátu? Nebo dostane jen sankci v podobě finanční pokuty? Už ve středu zasedne v Paříži Světová rada motorsportu a rozhodne, jaký trest dostane tým za lhaní komisařům při Velké ceně Austrálie. V komisi zasedne i výkonný ředitel Autoklubu České republiky Radek Ječmínek.

Finanční pokuta, odečet bodů, distanc na určitý počet závodů nebo vyloučení z mistrovství světa... Takové jsou sankce, které hrozí McLarenu za lhaní při Velké ceně Austrálie. Světová rada motorsportu o jedné z nich rozhodne na středečním zasedání v Paříži, kde se aférou bude zabývat.

V prvním závodě světového šampionátu při Velké ceně Austrálie Lewis Hamilton dostal od vedení McLarenu pokyn, aby před sebe pustil Jarna Trulliho, i když byl na trati zpomalovací vůz. Čtyřiadvacetiletý úřadující mistr světa i stáj pak toto tvrzení popírali. Ze lhaní je ale usvědčila rádiová komunikace mezi týmem a pilotem. Mezinárodní automobilová federace (FIA) o několik dní později Hamiltona z GP Austrálie diskvalifikovala a on tak přišel o body za třetí místo. Následně McLaren propustil sportovního ředitele Davida Ryana, kterého označil za viníka uvedení mylných informací.

Tím ale kauza ještě nekončí a bude mít dohru. O dalším osudu McLarenu rozhodne ve středu již zmiňovaná Světová rada motorsportu.  A jaký trest je nejpravděpodobnější? Sám šéf formule 1 Bernie Ecclestone očekává, že tým dostane jeden z mírnějších trestů. Nerad by, aby F1 o McLaren přišla. V případě nepřiměřené sankce by totiž byla budoucnost týmu ohrožena. Šéf koncernu DaimlerChrysler, který stáji dodává motory Mercedes, se nedávno nechal slyšet, že by v případě přísného potrestání uvažoval o odchodu z formule 1.

A tvrdá sankce by také nejspíš definitivně vzdálila Lewise Hamiltona od obhajoby loňského titulu mistra světa. Už nyní na vedoucího Jensona Buttona ztrácí dvaadvacet bodů. Čtyřiadvacetiletý Brit kvůli této aféře dokonce uvažoval o odchodu z formule 1. Nechtěl už být pod palbou kritiky. Nakonec si ale vše rozmyslel a závodí dál. Zástupci McLarenu předstoupí před Světovou radu motorsportu už potřetí za uplynulé dva roky. V roce 2007 byl tým potrestán za špionážní aféru u  Ferrari pokutou 100 miliónů dolarů a vyloučením z Poháru konstruktérů.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1