Rubriky:

Formule 1

Hamilton dostal za lhaní trest na tři závody s roční podmínkou

29. dubna 2009 13:05 - PRAHA

Britský jezdec týmu McLaren Lewis Hamilton má zákaz startů ve třech závodech formule 1 s podmínkou na dvanáct měsíců. O trestu za jeho lhaní komisařům po Velké ceně Austrálie rozhodla na středečním zasedání v Paříži Světová rada motorsportu.

Britský pilot i celý tým dostali trest za lhaní komisařům po Velké ceně Austrálie. Hamilton popřel, že před sebe úmyslně pustil Jarna Trulliho, ač byl na trati zpomalovací vůz. Ze lži jej ale usvědčila rádiová komunikace.

„Trest by byl naplněn, pokud by ve zmíněných dvanácti měsících došlo ze strany Hamiltona k nějakému podobnému případu,“ řekl Právu výkonný ředitel Autoklubu ČR Radek Ječmínek, jenž se jednání zúčastnil jako člen vrcholného světového motoristického orgánu.

Škála navrhovaných sankcí byla široká - finanční pokuta, odečet bodů, distanc na určitý počet závodů až po vyloučení z mistrovství světa. „Nakonec převážil názor, že jezdec už byl potrestán dostatečně odebráním bodů po závodě a v podstatě jen vykonával to, co mu jeho nadřízení nařídili. Proto nedostal tvrdší trest,“ dodal Ječmínek.

Hamilton v Paříži nebyl

Hamilton se jednání v Paříži osobně nezúčastnil. Přítomni byli právníci a zástupci týmu v čele s jeho šéfem Martinem Whitmarshem. „Jednání bylo rychlé, věcné a klidné. Představitelé stáje chybu přiznali a všem se za lhaní omluvili,“ zdůraznil Ječmínek.

Lewis Hamilton má na svém kontě po čtyřech závodech světového šampionátu devět bodů a na vedoucího Jensona Buttona jich tak ztrácí už dvaadvacet. V prvním závodě mistrovství světa při GP Austrálie byl úřadující mistr světa diskvalifikován, když se prokázalo, že stewardům podal mylné informace.

Přišel tak o body za třetí místo. Při zkrácené GP Malajsie dojel na sedmé pozici. O dva týdny později při Velké ceně Číny získal čtyřiadvacetiletý Brit tři body za šestou příčku. A o uplynulém víkendu v Bahrajnu dojel čtvrtý.

Zástupci McLarenu předstoupili před Světovou radu motorsportu už potřetí za uplynulé dva roky. V roce 2007 byl tým potrestán za špionážní aféru u Ferrari pokutou 100 miliónů dolarů a vyloučením z Poháru konstruktérů.

vef, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1