Rubriky:

Formule 1

Jaký je současný král F1 Button? Jeho život je jeden velký mejdan

14. května 2009 16:31 - PRAHA

Do světa formule 1 vstoupil Jenson Button v roce 2000. Svou dosavadní nejlepší sezónu zažil v roce 2004, kdy v seriálu mistrovství světa skončil celkově na třetím místě. Prvního vítězství v závodě se ale dočkal až v roce 2006 při Velké ceně Maďarska. A na další si musel počkat až do letošního roku, v němž už čtyřikrát dojel na první pozici. Jaký vlastně je současný král F1?

Jenson Button se narodil 19. ledna 1980 v britském městě Frome. V osmi letech začal jezdit motokáry. Na startu svého prvního závodu se jako nováček musel postavit do poslední řady. Na mokré trati ale všechny předjel a s velkým náskokem dojel na prvním místě. V roce 1997 se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál evropský šampionát Super A. Zvítězil také v memoriálu Ayrtona Senny. V osmnácti letech talentovaný mladík okusil britské mistrovství Formule Ford a díky devíti vítězstvím získal titul. Jako nejvýraznější talent sezóny 1998 vyzkoušel monopost F1 týmu McLaren.

O rok později vstoupil do Formule 3, celkově skončil v britském mistrovství třetí a sezónu skončil jako nejlepší nováček. V roce 2000 se mu splnil jeho sen, když usedl do vozu formule 1. Ve své premiérové sezóně jezdil v týmu Williams-BMW. A rozhodně se postaral o několik překvapení. Několikrát se mu během roku povedlo porazit v závodech svého zkušenějšího stájového kolegu Ralfa Schumachera. Ani tyto výkony a celkově osmé místo v šampionátu mu ale nezajistily u Williamsu místo pro rok 2001.

Jako na houpačce

A tak začal tehdy jednadvacetiletý Brit jezdit za Benetton-Renault. Jejich vůz byl ale naprosto nekonkurenceschopný a Jenson skončil se dvěma body na sedmnáctém místě. Následující rok začal slibně, dvakrát dojel čtvrtý. A i když si oproti předešlé sezóně polepšil v celkovém hodnocení o deset míst, Renault se rozhodl dát šanci vycházející hvězdě - Fernandu Alonsovi. Na začátku roku 2003 se Button připojil k týmu BAR-Honda, kde prožil tři sezóny. Ta nejúspěšnější přišla v roce 2004. Jenson vybojoval své první umístění na pódiu, když ve Velké ceně Malajsie skončil třetí. Na stupně vítězů vystoupal ještě několikrát a tak se na konci mistrovství mohl radovat z celkové třetí příčky.

Prvního vítězství se dočkal až v sedmé sezóně

V roce 2006 před startem světového šampionátu byl BAR Honda plně převeden na vlastnictví Hondy a vznikl tak nový tým s názvem Honda Racing F1 Team. Jenson si ve svých šestadvaceti letech poprvé dojel pro vítězství ve Velké ceně. V deštivé GP Maďarska nenašel přemožitele. Jenže poté přišel další pád. Honda se dostala do krize a výkonnostně začala ztrácet. Jenson si na svůj další triumf musel počkat až do letošní sezóny. V ní si zatím dojel pro čtyři vítězství z pěti závodů. Na svém kontě má v tuto chvíli 41 bodů a je dosavadním lídrem šampionátu.

Jeho vášní jsou ženy a sex

Jenže formule 1 nebyla a není jediným zájmem devětadvacetiletého jezdce. Britský playboy má plnou hlavu žen a sexu. Jeho život je jeden velký mejdan. Bylo mu necelých dvacet let, když s ním jeho dětská láska Kimberley čekala dítě. Jenže potratila a vztah skončil. A to jakoby v Buttonovi probudilo nespoutanou touhu po ženách.

Měl jich už prý stovku, včetně herečky Rose McGowanové nebo modelky Florence Brudenell- Bruceové. Se zpěvačkou Louise Griffithsovou byl dokonce zasnouben. Svatbu ale nakonec na poslední chvíli zrušil. Jeho současnou láskou je japonská modelka Jessica Michibatová. Jenson Button žije v Monaku, domy má ale také v Anglii a Bahrajnu. Létá soukromým tryskáčem a k jeho dalším koníčkům patří horská kola, surfování po internetu a triatlon.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1