Rubriky:

Formule 1

Stáje formule jedna sníží rozpočty až o 25 procent během dvou let

25. června 2009 18:44 - BOLOŇA

Osm stájí formule jedna, které jsou sdruženy v asociaci FOTA, na dnešní schůzce v Boloni přislíbilo, že sníží své rozpočty během dvou let až o čtvrtinu. To je jedním z důsledků vzájemné dohody s vedení Mezinárodní automobilové federace FIA.

Ve středu byl odvrácen rozkol této královské motoristické soutěže a rebelující stáje upustily od myšlenky založit konkurenční šampionát. Podle prezidenta FIA Maxe Mosleyho by se měly týmy dostat s rozpočty někam na hranici počátku 90. let. Sám devětašedesátiletý funkcionář v rámci kompromisu nebude dále na svůj post kandidovat a v říjnu nadobro ukončí své čtvrté volební období.

Zástupci předních stájí si slibují, že po jeho odchodu přijde někdo, kdo jim umožní svádět dramatické bitvy na závodních okruzích a ne mimo ně. "Budeme pracovat jako výrobci na snížení nákladů jak u motorů, tak převodovek," sdělil po schůzce šéf Ferrari Luca di Montezemolo. "Chceme ušetřit dalších 15 až 25 procent do roku 2011. Je potřeba přemýšlet nad rovnováhou mezi náklady a zisky," dodal.

Podle šéfa Red Bullu, dalšího z členů FOTA, už letos některá úsporná opatření způsobila snížení rozpočtu o 15 až 25 procent. Šlo především o omezení testování a používání aerodynamického tunelu. Další škrty jsou nyní na řadě v otázce vývoje motorů a převodovek. "Tento rok se stalo hodně věcí. My chceme především nejlepší týmy, auta a okruhy pro naše fanoušky," shrnul šéf Renaultu Flavio Briatore.

Do volby Mosleyho nástupce FOTA mluvit nemůže, současný viceprezident John Howett si ale přeje, aby šlo o všeobecně přijatelného a nezávislého kandidáta. "Znamenalo by to mnohem větší rovnováhu," prohlásil.

Na schůzce v Boloni neřešila FOTA rozkol ve vlastních řadách, když v minulých týdnech vyloučila týmy Williams a Force India. Tyto dvě stáje byly ochotny přistoupit na původní návrh rozpočtových stropů ve výši 40 miliónů liber, který nakonec FIA neprosadila a naopak téměř způsobil zánik celého seriálu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1