Rubriky:

Formule 1

Ecclestoneova chvála Hitlera a Husajna prý byla špatně pochopena

6. července 2009 15:54 - BERLÍN

Promotér formule 1 Bernie Ecclestone se ohradil proti kritice, která se na něj snesla poté, co v rozhovoru pro deník The Times velebil Adolfa Hitlera, Saddáma Husajna a kritizoval demokracii. Podle osmasedmdesátiletého Brita byly jeho výroky špatně pochopeny.

 

Gareth Watkins, Reuters

"Neuváděl jsem Hitlera jako dobrý příklad. Pouze jsem řekl, že před tím než spáchal všechny ty hrozné věci, vypořádal se v Německu s nezaměstnaností a pomohl mu v ekonomické krizi," citoval Ecclestona německý list Bild.

Ecclestone se postaral o kontroverzi, když prohlásil, že Hitler "uměl vzít věci do ruky". Řekl také, že jediný, kdo dokázal vládnout Iráku, byl Husajn, a že demokracie některým státům příliš dobrého nepřinesla. Okamžitě se stal terčem kritiky a například Světový židovský kongres (WJC) ho vyzval k odstoupení. "Rozhodně jsem nechtěl nikoho urazit. Vždyť někteří mí nejbližší přátelé jsou Židé," brání se nyní Ecclestone.

Navzdory omluvě se promotér šampionátu musí vyrovnávat s následky svých slov. "Stáje by s ním měly přestat spolupracovat. Ne, měly by bojkotovat Velkou cenu Německa, to by bylo lepší," prohlásil Dieter Graumann, viceprezident organizace německých Židů. Na základě rozhovoru pro The Times také premiér spolkové země Bádensko-Württembersko Günter Oettinger zrušil plánovanou schůzku s Ecclestonem ohledně budoucnosti okruhu v Hockenheimu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1