Rubriky:

Formule 1

Renault nesmí jet GP Evropy, Alonso prý v Maďarsku ohrozil bezpečnost

26. července 2009 19:30 - BUDAPEŠŤ

Stáj Renault se nezúčastní Velké ceny Evropy formule 1, která se pojede 23. srpna ve Španělsku. Mezinárodní automobilová federace FIA tým suspendovala za to, že ohrozil bezpečnost na trati při nedělním závodě v Maďarsku, poté co nechal pilota Fernanda Alonsa vyjet z boxů s uvolněným kolem. Informovala o tom agentura Reuters.

 

Bela Szandelszky, Reuters

O trestu rozhodli traťoví komisaři po prostudování videozáznamů incidentu, ke kterému došlo krátce po Alonsově zastávce v boxech v jedenáctém kole. Španělský pilot byl z depa vypuštěn dříve, než bylo jeho pravé přední kolo zcela připevněno. Pneumatika se poté na trati vyvlékla a odskákala mimo vozovku. Dvojnásobný mistr světa musel kvůli poškozenému vozu odstoupit.

Stáj Renault se podle FIA provinila tím, že pilota pustila na trať s vědomím nedostatečně připevněného pravého předního kola. Trest byl vynesen ve stínu události z kvalifikace, kdy uvolněná součástka z vozu Rubense Barrichella ze stáje Brawn GP vážně zranila pilota Ferrari Felipeho Massu. Brazilský jezdec se musel podrobit operaci proražené lebky a nyní je ve stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče v umělém spánku.

Před týdnem navíc došlo ve formuli 2 k tragické nehodě při níž zemřel osmnáctiletý Henry Surtees. Toho na okruhu Brands Hatch zasáhlo do hlavy kolo uvolněné po nehodě jednoho z jezdců. Syn britské hvězdy motoristického sportu Johna Surteese upadl do bezvědomí, havaroval a po převozu do nemocnice těžkým zraněním hlavy podlehl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1