Barrichello ve Valencii vyhrál po pěti letech závod formule 1

VALENCIE

Brazilec Rubens Barrichello se po pěti letech dočkal vítězství v závodě formule 1. Pilot týmu Brawn GP vyhrál nedělní Velkou cenu Evropy na městském okruhu ve Valencii. Druhý skončil vítěz předchozího závodu v Maďarsku i sobotní kvalifikace Lewis Hamilton z McLarenu před Kimim Räikkönenem z Ferrari. Mistři světa z posledních dvou sezón byli po slabém úvodu sezóny podruhé za sebou na stupních vítězů.

Rubens Barrichello se raduje z vítězství ve Velké ceně Evropy

Sedmatřicetiletý Barrichello naposledy triumfoval v září 2004 v tehdy premiérové Velké ceně Číny v Šanghaji. To ještě působil jako dvojka Ferrari vedle Michaela Schumachera a vítězství mu zajistilo titul vicemistra světa.

"Fantastické, na tenhle víkend nikdy nezapomenu. Přál bych si, aby ten okamžik trval věčně. Nejradši bych tady zůstal sedět do pondělka," radoval se Barrichello na tiskové konferenci. Vítězství věnoval krajanovi Felipemu Massovi, který nemohl ve Valencii obhajovat loňský triumf, protože se zotavuje z těžkého zranění, jež mu při minulém závodě v Maďarsku způsobila pružina uvolněná právě z Barrichellova vozu.

Jubilejní desáté prvenství při 279. startu v kariéře brazilskému jezdci přineslo posun ze čtvrtého na druhé místo průběžné klasifikace. Na něm má ztrátu 18 bodů na vedoucího týmového kolegu Brita Jensona Buttona, který ve Valencii skončil sedmý. Předstihl oba piloty Red Bullu, protože dosud druhý Australan Mark Webber jako devátý nebodoval a Němec Sebastian Vettel podruhé za sebou nedojel do cíle kvůli poruše.

O vítězi se nerozhodlo přímo na trati, ale při zastávkách v boxech. Barrichello po startu ze třetího místa se nejprve po prvním pit stopu stihl vrátit na okruh před Finem Heikkim Kovalainenem, který od startu držel druhou pozici za týmovým kolegou Hamiltonem.

Při druhé sérii zastávek pak Brazilci pomohlo i zaváhání mechaniků McLarenu, kteří měli problémy s přezutím Hamiltonových pneumatik, protože neměli připravenou novou sadu. Barrichello vyjel z boxů s dostatečným náskokem. Navíc třetí místo při pit stopu ztratil i Kovalainen na úkor Räikkönena.

Badoer kupil chybu na chybu

Zatímco Räikkönen byl podruhé za sebou na pódiu, z druhého pilota Ferrari radost mít nemohlo. Náhradník za zraněného Massu Ital Luca Badoer kupil chybu na chybu a po startu z posledního místa skončil sedmnáctý. Za ním byl hodnocen jen Japonec Kazuki Nakadžima, který měl v průběhu závodu defekt.

Osmatřicetiletý Badoer při svém prvním závodě po deseti letech nejméně dvakrát dostal hodiny a navíc se nechal překvapivě předjet v boxové uličce úplným nováčkem Romainem Grosjeanem v renaultu. Když mu dělal prostor, přejel čáru vymezující prostor pro výjezd a byl potrestán ještě jedním průjezdem depem. Nakonec byl předjet o celé kolo a také při svém 50. startu v kariéře zůstal nadále bez bodu, což je mezi jezdci rekord.

V zázemí nad tím kroutil hlavou i Michael Schumacher, kvůli jehož indispozici nakonec volba při výběru náhradníka za Massu padla na Badoera. Italského jezdce se však zastal. "Jel, jak nejlépe mohl a zlepšil se, ale bylo to na něj až příliš složité. Mnozí si myslí, že by to uměli lépe, ale jen málokdo to pak dokáže," řekl Schumacher. Badoer se hájil, že neměl žádnou jinou volbu než prakticky bez přípravy závodit. "Kdybych si mohl vybrat, jel bych až v Monze (13. září), protože tam trať dobře znám. Valencia byla pro mě test, abych se něco naučil na příště," řekl.

Za týden se jede Velká cena Belgie ve Spa.

Grand Prix Evropy ve Valencii, 11. závod MS vozů formule 1:
1. Barrichello (Braz./Brawn) 1:35:51,289 (prům. rychlost 193,344 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -2,358, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -15,994, 4. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -20,032, 5. Rosberg (Něm./Williams) -20,870, 6. Alonso (Šp./Renault) -27,744, 7. Button (Brit./Brawn) -34,913, 8. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -36,667, 9. Webber (Austr./Red Bull) -44,910, 10. Sutil (Něm./Force India) -47,935.
Pořadí MS (po 11 ze 17 závodů):
1. Button 72 b., 2. Barrichello 54, 3. Webber 51,5, 4. Vettel (Něm./Red Bull) 47, 5. Rosberg 29,5, 6. Hamilton 27, 7. Räikkönen 24, 8. Trulli (It./Toyota) 22,5, 9. Massa (Braz./Ferrari) 22, 10. Glock (Něm./Toyota) 16.
Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP 126, 2. Red Bull 98,5, 3. Ferrari 46, 4. McLaren-Mercedes 41, 5. Toyota 38,5, 6. Williams 29,5, 7. Renault 16, 8. BMW-Sauber 9, 9. Toro Rosso 5.