Rubriky:

Formule 1

Lotus se vrací do formule jedna, nahradí končící BMW-Sauber

15. září 2009 11:00 - LONDÝN

Stáj slavného jména Lotus se vrátí po 16 letech do mistrovství světa vozů formule 1. Mezi účastníky ročníku 2010 vystřídá končící tým BMW-Sauber. Oznámili to v úterý zástupci Mezinárodní automobilové federace FIA, kteří od srpna vybírali vhodného kandidáta na uvolněné místo. Lotus získal místo v královské automobilové třídě na deset let.

 

archiv

Pro příští ročník je tak známo třináct týmů, které se zúčastní nejsledovanějšího motoristického seriálu. Vedle Lotusu a devíti stávajících stájí přibudou nováčci Manor GP z Británie, španělský Campos a americký USF1.

FIA však nechala dveře týmu BMW-Sauber ještě otevřené. Německá automobilka už dříve ohlásila odchod z formule jedna, ale dnes oznámila, že podepsala smlouvu o prodeji se švýcarskou společností Qadbak. Ta údajně zastupuje zájmy bohatých rodin z Evropy a Středního východu. Tím by měla být vyřešena situace kolem budoucího majitele BMW-Sauber. Stáj je proto dál považována za prvního náhradníka seriálu. FIA navíc oznámila, že bude v nejbližší době jednat s ostatními týmy o možném rozšíření startovního pole na 14 stájí.

Slavná značka Lotus se sídlem v britském Norfolku naposledy startovala v F1 v roce 1994. Do té doby se zúčastnila celkem 491 závodů a sedmkrát získala Pohár konstruktérů. Z titulu světového šampióna se v lotusech radovali legendární jezdci Jim Clark, Graham Hill, Jochen Rindt, Emerson Fittipaldi a Mario Andretti. V současné době ji financuje malajské obchodní konsorcium podporované tamní vládou. Očekává se, že stáj do asijské země v budoucnu přesídlí, a to přímo do dějiště malajské Grand Prix na okruhu v Sepangu.

Současným šéfem Lotusu je Tony Fernandes, majitel letecké společnosti Air Asia. Funkci technického ředitele vykonává Mike Gascoyne, který v této pozici už působil ve stájích Force India, Toyota, Renault a Jordan. Monoposty budou závodit s motory Cosworth. Jména pilotů oznámí Lotus 31. října. "V současnosti existuje okruh šesti domácích a zahraničních jezdců," uvedla v prohlášení malajská vláda.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1