Světová rada posvětila revoluci v hodnocení v F1, pro vítěze 25 bodů

Světová rada motorsportu na svém pátečním zasedání v Monaku schválila návrh Komise formule 1 na změnu bodování v mistrovství světa. Již od nadcházející sezóny se bodového přídělu dočká deset nejlepších jezdců místo dosavadních osmi a konto vítěze naroste nově o pětadvacet bodů.

„S ohledem na rozšíření počtu stájí v mistrovství světa vozů formule 1 na třináct a na základě doporučení Komise F1 bude nový systém platit již od sezóny 2010,“ vysvětlila Mezinárodní automobilová federace v prohlášení rozhodnutí rady.

"Je to super nápad. Získat o pět bodů víc než druhý v cíli je pěkné. Všichni toužíme po vítězství a tohle bude další motivace," vyjádřil podporu novému systému letošní mistr světa Jenson Button. Pro srovnání: kdyby nový systém platil již v letošní sezóně skončil by Button v konečném účtování s bilancí 230,5 bodu a druhého Sebastiana Vettela by porazil o 37,5 bodu. Podle letošních pravidel skončil šampionát v poměru 95:84.

Bodový systém ve formuli 1 od roku 2010
1. - 25 bodů, 2. - 20, 3. - 15, 4. - 10, 5. - 8, 6. - 6, 7. - 5, 8. - 3, 9. - 2, 10. - 1.

Ke změně systému bodování ve formuli 1 dochází po sedmi sezónách, v nichž bodovalo osm jezdců podle klíče 10-8-6-5-4-3-2-1. Od 90. let byl pak dvanáct sezón v platnosti systém šesti bodovaných pozic. Nutná změna byla vážně diskutována již před startem letošní sezóny, navrhovaný systém, v němž by získal titul jezdec s nejvyšším počtem vítězství, ale nakonec nebyl realizován. Hlavní promotér F1 Bernie Ecclestone také dlouhodobě prosazoval zavedení systému udělování medailí prvním třem závodníkům.

Vývoj systému bodování MS vozů formule 1
1950-19598 - 6 - 4 - 3 - 2, navíc 1 bod pro jezdce, který zajel nejrychlejší kolo
19608 - 6 - 4 - 3 - 2 - 1
1961-19909 - 6 - 4 - 3 - 2 - 1
1991-200210 - 6 - 4 - 3 - 2 - 1
2003-200910 - 8 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1
od 201025 - 20 - 15 - 10 - 8 - 6 - 5 - 3 - 2 - 1

Světová rada navíc v Monte Carlu upravila podobu kalendáře nadcházejícího ročníku mistrovství světa formule 1. Seriál má celkem devatenáct dílů a proti letošku narostl o dva závody: formule 1 se v příštím roce vrací do kanadského Montrealu a premiérově se pojede v korejském Jonkamu. Poslední Velká cena královské disciplíny se v polovině listopadu pojede znovu na novém okruhu Yas Marina v Abú Dhabi, který dostal přednost před původně plánovanou Brazílií.