Red Bull ovládl Malajsii. Vettel první, Webber druhý

Velká cena Malajsie formule 1 skončila dvojnásobným triumfem týmu Red Bull. Třetí díl mistrovství světa vyhrál Němec Sebastian Vettel před Australanem Markem Webberem. Dvaadvacetiletý Vettel si dojel pro první letošní vítězství na třetí pokus poté, co ho v předchozích závodech v Bahrajnu a Austrálii zastavila technická porucha vždy na prvním místě.

Sebastian Vettel oslavuje vítězství ve Velké ceně Malajsie.

Třetí v neděli dojel další německý pilot Nico Rosberg, který vybojoval první stupně vítězů pro novou stáj Mercedes. Radost německé stáji lehce zkalil nezdar Michaela Schumachera.

Sedminásobný světový šampión skončil v závodě už v desátém okruhu kvůli uvolněnému kolu a poprvé od svého návratu do formule 1 nebodoval. Před svým odstoupením jezdila jednačtyřicetiletá legenda na šesté příčce.

Závod v Sepangu se navzdory předpovědím meteorologů obešel na rozdíl od kvalifikace bez komplikací s počasím. Webber si sice vyjel v sobotním dešti podruhé v kariéře pole position, ale hned po startu ho předjel Vettel, který vyrážel z třetí pozice. Německý talent se tentokrát mohl na svůj monopost spolehnout celých 56 kol a vybojoval šesté vítězství v kariéře.

O jedenáct let starší Webber za ním zaostal o necelých pět sekund, ale mohl být rovněž spokojen, neboť v předchozích dvou závodech byl navzdory rychlému vozy až osmý a devátý. Navíc australský jezdec potvrdil pověst smolaře. Po sobotní kvalifikaci se cestou z tiskové konference sklouzl po zábradlí, rozjel se příliš rychle a při nárazu do zdi si roztrhl ruku. V porovnání s těžkou zlomeninou nohy, kterou si způsobil v přípravě na minulou sezonu, šlo však o zanedbatelný šrám.

Vettel se díky prvenství dotáhl na dosavadního lídra šampionátu Španěla Fernanda Alonsa. Vítěz úvodního podniku v Bahrajnu vypadl z boje tři kola před koncem, když se začalo kouřit z motoru jeho ferrari. Oba mají 37 bodů. V celkové klasifikaci je předstihl druhý pilot Ferrari Brazilec Felipe Massa, i když poprvé v sezoně chyběl na stupních vítězů. Tentokrát dojel sedmý a vede s 39 body.

Velká cena Malajsie v Sepangu, třetí závod MS vozů formule 1:
1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:33:48,412, 2. Webber (Austr./Red Bull) -4,849, 3. Rosberg (Něm./Mercedes) -13,504, 4. Kubica (Pol./Renault) -18,589, 5. Sutil (Něm./Force India) -21,059, 6. Hamilton (Brit./McLaren) -23,471, 7. Massa (Braz./Ferrari) -27,068, 8. Button (Brit./McLaren) -37,918, 9. Alguersuari (Šp./Toro Rosso) -1:10,602, 10. Hülkenberg (Něm./Williams) -1:13,399.
Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Massa 39 b., 2. Alonso (Šp./Ferrari) 37, 3. Vettel 37, 4. Button 35, 5. Rosberg 35, 6. Hamilton 31, 7. Kubica 30, 8. Webber 24, 9. Sutil 10, 10. M. Schumacher (Něm./Mercedes) 9.
Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 76, 2. McLaren 66, 3. Red Bull 61, 4. Mercedes 44, 5. Renault 30, 6. Force India 18, 7. Williams 6, 8. Toro Rosso 2.