Rubriky:

Formule 1

Příliš cool na titul: David Coulthard

27. dubna 2011 16:20

Které piloty formule 1 si po ukončení jejich kariéry budou fanoušci nejdéle pamatovat? Mistry světa. A také jezdce s charismatem, piloty, kteří jsou silnými osobnostmi. Takový je bez debat také David Coulthard, jeden z nejznámějších skotských sportovců vůbec. Ačkoliv se mu nikdy nepodařilo dosáhnout na vysněný titul, ve své době patřil k jezdecké špičce a i nyní, tři roky po ukončení kariéry v F1, patří k nejoblíbenějším závodníkům.

 

Mariana Bazo , Reuters

David Marshall Coulthard, jak zní jeho celé jméno, patří již ke generaci pilotů, která své první krůčky v motorsportu provedla v relativně nízkém věku. A není žádným překvapením, že i Coulthard své závodnické geny nejprve projevoval na motokárách.

Za svých mladých let se na trati často potkával s dalšími známými skotskými piloty, jako například Allanem McNishem či Dariem Franchittim. V roce 1985 se stal skotským šampiónem. O tři roky později totéž dokázal ve vyšší kategorii Open Kart. Pak už nic nebránilo přestupu do formulových sérií.

Úspěšný debut

A debut to byl bez debat úspěšný. DC, jak je často zkracován, získal titul v sérii formule Ford 1600. Následovala čtvrtá pozice ve formuli Vauxhall Lotus, pak byl také vicemistrem britské formule 3, kde ho porazil pouze Rubens Barrichello (dokázal ale vyhrát prestižní Grand Prix Macaa). V roce 1992 dostal od týmu Paul Stewart Racing šanci předvést se ve formuli 3000, odkud se tehdy rekrutovalo největší množství pilotů formule 1.

Ve své první sezóně skončil rodák z Dumfries devátý. Ročník 1993 již byl o poznání úspěšnější, v barvách týmu Pacific Racing skončil třetí a stal se testovacím pilotem týmu Williams, který v té době patřil k absolutní špičce formule 1.

Je ironií osudu, že tragédie, jež si vyžádala život Ayrtona Senny, Davidovi zajistila debut ve formuli 1. Stalo se tak v Grand Prix Španělska 1994. V témže roce nastoupil ještě do dalších sedmi závodů, jeho nejlepším umístěním bylo druhé místo z Portugalska. Sezónu 1995 strávil též u Williamsu. Tentokrát odjel všechny závody a mimo jiné si připsal i své první vítězství v královně motorsportu (opět v portugalském Estorilu).

Upsal se McLarenu

V průběhu roku 1995 Coulthard podepsal smlouvu s McLarenem, kde vytvořil silnou dvojici s budoucím dvojnásobným šampionem Mikou Häkkinenem. Sezóna 1996, poslední rok, kdy McLaren sponzorovalo Marlboro, nebyla zrovna výstavní – 7. místo v šampionátu jezdců.

O rok později již byl (po diskvalifikaci Michaela Schumachera) třetí, přičemž se mu podařilo Häkkinena porazit o devět bodů. Konec devadesátých let, to byla silná éra McLarenu. Häkkinen získal dvakrát po sobě titul mistra světa (1998, 1999) a tým z Wokingu získal Pohár konstruktérů (1998). Nemalou měrou se na těchto úspěších podepsal skotský sympaťák.

Za vrchol Coulthardovy kariéry můžeme považovat rok 2001, kdy převzal roli lídra u McLarenu a byl hlavním soupeřem Michaela Schumachera v boji o titul. Musel se nicméně spokojit pouze s pozicí vicemistra. U McLarenu strávil další tři roky, jeho týmovým kolegou byl další Fin Kimi Räikkönen. Toho v roce 2002 ještě porazil, poté už ale na talentovaného Icemana nestačil. Přišel čas změnit barvy.

Přinesl Red Bullu zkušenosti

Rakouská společnost Red Bull koupila stáj Jaguar a přetvořila ji ve vlastní tým. Začátky ve formuli 1 jsou ovšem vždy těžké, a tak bylo potřeba angažovat zkušeného a rychlého pilota. Coulthard byl ideální volbou.

Uvolněnější atmosféra a otevřenější image v porovnání s McLarenem pro něho byly osvěžující změnou. Ačkoliv na výsledky v McLarenu mohl již jen nostalgicky vzpomínat, strávil Coulthard u Red Bullu čtyři roky, které si dosud nemůže vynachválit. Velkou měrou se podílel na růstu Red Bullu a i on si nese svůj díl zásluhy na jeho úspěších v posledních dvou letech.

Volant pověsil na hřebík po smůlou nadité sezoně 2008, ve které skončil na šestnáctém místě, což byl jeho vůbec nejhorší výsledek ve formuli 1. Na svém kontě má celkem 246 velkých cen. Dvaašedesátkrát stanul na stupních vítězů a třináct závodů dokázal vyhrát. V počtu získaných bodů je devátým nejúspěšnějším pilotem v historii.

David Coulthard často a rád navštěvuje Českou republiku. Opět by k nám měl zavítat na začátku května.

Podrobné zpravodajství z F1 najdete na www.f1sports.cz.

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1