Rubriky:

Formule 1

Frustrovaný Hamilton. Komisaře v Monaku obvinil z rasismu, pak se omlouval

30. května 2011 15:53 - PRAHA/MONTE CARLO

Jednat se o hokejový šampionát, dostal by trofej pro nejtrestanějšího hráče. Lewis Hamilton má po Velké ceně Monaka nárok na titul zlého muže, v Monte Carlu totiž vyfasoval hned tři penalizace. Což u britského jezdce vyvolalo erupci emocí s nešťastnou poznámkou, že důvodem může být Hamiltonova barva pleti.

 

Max Rossi, Reuters

Hamilton v Monaku přišel po kvalifikaci o dvě místa na startu za projetí šikany a v závodu dvakrát dostal průjezd boxovou uličkou po soubojích s Felipem Massou a Pastorem Maldonaldem, kteří poté v závodě skončili. „Co je tohle za blbý vtip! Na šesti letošních závodech jsem absolvoval návštěvu u komisařů pětkrát,“ čertil se Hamilton po „koberečku“ u jury závodu v čele s Britem Allanem McNishem.

A v návalu emocí utrousil poznámku, která se vedení závodu silně dotkla. „Možná je to proto, že jsem černý,“ prohlásil nasupený Hamilton. Vzápětí se sice snažil svůj výrok mírnit odkazem na repliku filmového rappera Aliho G ztvárněného známým britským komikem Sachou Baronem Cohenem.

Jenže to už oheň na střeše plál jasným plamenem a Hamilton šel za komisaři znovu. Urovnat vztahy. „Byl jsem si je usmířit. To, co jsem prohlásil, byla snaha o vtip, který nebyl vůbec na místě. Emoce ze mě jen tryskaly a člověk není daleko od toho, aby řekl něco, čeho okamžitě lituje. Přijali mou omluvu a vysvětlení s pochopením, jsou to bývalí závodníci. Řekli mi ‚Všichni jsme závodili a rozumíme tvým pocitům‘,“ dodal Hamilton.

Massa: Ať si na něj FIA posvítí 

Kdo však nerozuměl Hamiltonovým pocitům, byl Felipe Massa, pro nějž závod skončil po kolizi s Hamiltonem. „Snažil se mě předjet v místě, kde se podle mě v žádném případě předjet nedá. Byl příliš agresivní a poškodil mi vůz, takže jsem následně v tunelu trefil zeď,“ láteřil brazilský jezdec stáje Ferrari, který nedokončil druhý závod v řadě.

A rozlícený Massa popíchl Mezinárodní automobilovou federaci FIA, aby dala Hamiltonovi lekci. „Co dělal v Monaku, bylo neuvěřitelné. Nejen mně, ale i dalším jezdcům. Potřebuje dostat za uši, aby se poučil. FIA by si na něj měla posvítit,“ poznamenal pilot stáje z Maranella.

Zničené Ferrari Felipeho Massy při Velké ceně Monaka.Zničené Ferrari Felipeho Massy při Velké ceně Monaka.foto: Reuters/Eric Gaillard

Kritikou na Hamiltonovu hlavu nešetřila ani druhá „oběť“ britského jezdce, Venezuelan Maldonaldo. „Byl to úplně stejný manévr, jaký provedl Felipemu. Úplně stejný. Byl hodně optimistický. Trať v Monte Carlu je ale velice úzká a při předjíždění je třeba být maximálně opatrný. Já sám jsem během závodu předjel hodně vozů a neměl jsem problém, protože jsem všechny manévry pečlivě promyslel. Na druhou stranu Lewise částečně chápu. Je v boji o titul a závod v Monaku se pro něj nevyvíjel dobře. Snažil se urvat co nejvíc bodů,“ dodal jezdec stáje Williams.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1