Formule 1

24. června 2012 17:02 - Valencie

Dlouho závodu formule 1 ve Valencii dominoval, ale nakonec Sebastian Vettel z Red Bullu nedělní Velkou cenu Evropy nedokončil. Osudným byl úřadujícímu mistru světa 34. okruh ve španělském přístavu, když musel z vedoucí pozice odstoupit. "Zhasl motor, nešlo s tím nic dělat. Zatím nevíme, v čem byl problém," uvedl Vettel, jenž po vystoupení z vozu vztekle zahodil rukavice.

Vettel se zlobil i na to, že vedení závodu poslalo na trať v 29. kole po kolizi Heikkiho Kovalainena a Jeana-Erika Vergneho zpomalovací vůz. Kvůli tomu přišel Vettel o zhruba dvacetisekundový náskok. "To si mohli odpustit. Podle mě šlo jen o to, aby se pole sjelo," řekl Němec, jenž nedokončil závod poprvé v sezóně.

Sedm kol po Vettelovi se zastavil také lotus Francouze Romaina Grosjeana, který v té době proháněl Alonsa. Jeho stíhací jízdu ukončily problémy s alternátorem.

Druhé místo pak nepřineslo štěstí ani Lewisi Hamiltonovi, který dosud vedl průběžné pořadí šampionátu. Britský mistr světa z roku 2008 se v závěru na sjetých pneumatikách neubránil Räikkönenovým útokům a v předposledním 57. kole se dostal do střetu s Pastorem Maldonadem, který se ho snažil předjet.

Pilot McLarenu Hamilton skončil s poničeným monopostem v bariéře, venezuelský jezdec Maldonado dorazil do cíle pomalým tempem na posledním bodovaném desátém místě. Z bodu se však dlouho neradoval - komisaři mu dodatečně udělili průjezd boxovou uličkou, což při trestu po skončení závodu znamená penalizaci 20 sekund. Nečekaný vítěz květnové Velké ceny Španělska v Barceloně tak klesl z desátého místa na dvanácté, bod místo něj získal původně jedenáctý Brazilec Bruno Senna, jeho týmový kolega z Williamsu.

"Pokusil se mě vytlačit z trati, nenechal mi tam žádné místo. Skočil jsem přes obrubník, nemohl jsem tomu zabránit. Nevím, proč jel takhle. Zkusil to na mě dost agresivně," komentoval kolizi Maldonado.