Button po třech letech vyhrál kvalifikaci v F1, ostatní favorité v Belgii propadli

Pilot McLarenu Jenson Button vyhrál kvalifikaci na nedělní GP Belgie. Ostatní favorizovaní jezdci boj o čelo startovního roštu nezvládli a v pětici nejrychlejších jsou vedle Buttona Japonec Kobajaši, Venezuelan Maldonaldo, Fin Räikkönen a Mexičan Pérez. Lídr průběžného pořadí Fernando Alonso z Ferrari zajel v sobotu šestý čas, obhájce mistrovského titulu Sebastian Vettel z Red Bullu se nevešel do elitní desítky.

Spokojené gesto Jensona Buttona po vítězné kvalifikaci ve Spa.

Button vybojoval první pole position od roku 2009, kdy v barvách stáje Brawn GP startovnímu poli dominoval a získal zatím jediný mistrovský titul, a vůbec první jako člen týmu McLaren, v němž jezdí od roku 2010. Ještě v první části kvalifikačního boje mnoho nenasvědčovalo tomu, že by měl britský jezdec svou nepříliš veselou kvalifikační bilanci zlepšit, ve druhé části ale mechanici provedli drobné úpravy na zadním křídle jeho vozu a výsledkem byl nejrychlejší čas dne 1:47,573 min.

"Je to pro mě docela emotivní moment, vždyť jsem pole position získal naposledy v roce 2009 v Monaku," rozplýval se Button po skončení kvalifikačních bojů. A neskrýval, že myslí i na druhé vítězství v letošní sezóně. "Hodně lidí se mě ptá, jestli se ještě snažím bojovat o titul. Situace není růžová. Na Alonsa ztrácím přes 80 bodů. Takže klíčové bude být co nejvýš a rozhodně před ním. Zítřejší vítězství bude pro další vývoj v šampionátu určitě hodně důležité," poznamenal britský pilot.

Kobajaši by rád využil šanci

Na klasickém okruhu ve Spa-Francorchamps se ovšem vůbec děly věci. Předčasně skončila kvalifikace pro příliš pomalého Nika Rosberga z Mercedesu, na elitní desítku mohl zapomenout i Felipe Massa z Ferrari či další pilot Mercedesu Michael Schumacher. A po druhé jízdě nakonec skončil i Vettel.

Startovní rošt dvanáctého závodu letošního mistrovství světa, jímž šampionát ožije po měsíční letní pauze, tak bude poněkud nezvyklý. Vedle Buttona postaví do první řady svůj sauber Kamuj Kobajaši, ve druhé řadě se pak seřadí Pastor Maldonaldo s williamsem a Kimi Räikkönen s lotusem. Až ve třetí řadě budou stát Alonso a Mark Webber s vozem Red Bull.

"Spa mám opravdu rád, ale že bych zajel druhý kvalifikační čas? To by mě ani ve snu nenapadlo! Obyčejně se nám v kvalifikaci tak nedaří a do závodu nemusíme jít s velkou nervozitou. Zítra to ale bude o něčem jiném. Máme jedinečnou šanci a bylo by skvělé ji využít," podotkl Kobajaši, který zajel nejlepší kvalifikační výsledek v kariéře.

Závod startuje v neděli ve 14 hodin a jeho průběh budete moci sledovat v průběžné on-line reportáži na Sport.cz.