Hamilton byl nejrychlejší v tréninku na GP Itálie. Do závodního víkendu F1 zasáhl poprvé Číňan

Monza

Brit Lewis Hamilton zajel nejrychlejší čas dnešního tréninku na Velkou cenu Itálie formule 1. Na druhém místě skončil se ztrátou 0,038 sekundy jeho krajan a stájový kolega z McLarenu Jenson Button a třetí byl i navzdory potížím s vozem Španěl Fernando Alonso z Ferrari.

Ma Čching Chua na okruhu v italské Monze.

Lídra seriálu Alonsa trápily problémy v obou dvou částech tréninku. Ráno šest minut před koncem odstoupil kvůli motoru, do boxů zajel i po polovině odpoledního programu vinou vadné brzdy. I když se na trať ještě vrátil a vylepšil své ranní čtvrté místo na třetí, odstavit vůz musel i potřetí.

Čtyřiadvacetiletý Ma Čching Chua se v Monze stal prvním čínským pilotem, který zasáhl do závodního víkendu Velké ceny. Nijak slavná premiéra mezi elitou to však nebyla - v úvodním tréninku obsadil jezdec stáje HRT poslední 24. místo s téměř šestisekundovou ztrátou na nejrychlejšího Němce Michaela Schumachera z Mercedesu.

Ma Čching Chua, který je v HRT od dubna a superlicenci pro závody F1 získal v červenci, se v úvodním tréninku představil v monopostu místo Naraina Karthikeyana. Indický jezdec se za volant vrátil ve druhé části a absolvuje také zbytek Velké ceny v Monze.

V minulosti se už ve formuli 1 pohyboval Číňan narozený v Nizozemsku Tung Ho-Pin. Člen stájí Williams a Renault se však nikdy aktivně nezúčastnil závodního víkendu.

Bývalou hvězdu Ferrari Schumachera v Itálii vítalo mnoho transparentů a sedminásobný mistr světa se fanouškům odvděčil nejlepším ranním časem. Ve druhém tréninku však už výkon nezopakoval a skončil desátý.