Schumacher při trénink v Suzuce havaroval

Němec Michael Schumacher začal jednu z posledních Velkých cen v kariéře havárií. Sedminásobný mistr světa formule 1 nezvládl při druhém tréninku na japonskou Grand Prix zatáčku a po jezdecké chybě skončil v ochranné bariéře. V prvním tréninku přitom zajel s mercedesem pátý čas. Nejrychlejší byl dnes Australan Mark Weber z Red Bullu.

Michael Schumacher skončil během tréninku na VC Japonska mimo trať.

Schumacher ve čtvrtek oznámil, že po této sezoně ukončí v 43 letech definitivně kariéru. O den později se mu první tréninková jízda vydařila, ale druhý trénink pro něj skončil v zatáčce Spoon. Při úpravách nastavení monopostu dostal smyk, nesrovnal ho a rozbil svůj mercedes o bariéru z pneumatik. Z monopostu vylezl sám bez známky zranění.

"Soustředil jsem se příliš na další levou zatáčku a vyjel trochu z trati, kde není taková přilnavost," popsal Schumacher. "Dneska jsme toho nemohli udělat tolik, kolik bychom si přáli. A můj smyk tomu moc nepomohl," dodal.

O nejlepší tréninkový čas se přetahovali piloti Red Bullu a McLarenu. Nejprve byl nejrychlejší Brit Jenson Button před krajanem Lewisem Hamiltonem a Weberem, nakonec se ale radoval z nejrychlejšího času Australan.

Z vedoucí trojice jezdců průběžného pořadí MS se dařilo nejvíce dvojnásobnému šampionovi Němci Sebastienu Vettelovi z Red Bullu, který zajel třetí čas. Lídr seriálu Španěl Fernando Alonso s ferrari byl pátý. Celkově třetí Fin Kimi Räikkönen byl pozadu kvůli problémům se systémem KERS. Navíc dostal od komisařů pokutu 2200 eur (55.000 korun) za příliš rychlou jízdu v boxech.

O pořadí na startu v nedělní Velké ceně rozhodne sobotní kvalifikace od 7:00 SELČ. Loňský vítěz Button se na startovním roštu závodu posune o pět míst dozadu kvůli výměně převodovky.

Tréninky na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Suzuce: