Vettel suverénně triumfoval v Koreji a dostal se do čela MS, Alonso ztrácí šest bodů

Praha/Jongam

Asijské turné formule 1 patří Sebastianu Vettelovi a stáji Red Bull. Obhájce titulu mistra světa z předešlých dvou sezón po triumfech v Singapuru a Japonsku vyhrál bez větších potíží i nedělní Velkou cenu Koreje a odsunul z čela průběžného pořadí mistrovství světa Fernanda Alonsa ze stáje Ferrari, který na okruhu v Jongamu skončil třetí. Na druhé příčce dojel Mark Webber a Red Bull tak slaví první double v letošní sezóně.

Jezdci Red Bullu ovládli GP Koreje a získali první double v letošní sezóně.

Vettel se prodral do čela hned na startu, vítěz kvalifikace Webber jej ještě zkoušel předjet na dlouhé rovince po první zatáčce, ale neuspěl. Třetí místo po startu neudržel Lewis Hamilton, ve třetí zatáčce jej předstihl se svým ferrari Fernando Alonso. Už v prvním kole závod skončil pro Jensona Buttona s mcLarenem a ve druhém kole musel odstavit svůj kouřící mercedes Nico Rosberg, oba doplatili na kolizi s Kamujem Kobajašim ze Sauberu.

O Vettelově vítězství nebylo v Koreji nejmenších pochyb, na pořadí nic nezměnily ani zastávky v boxech, proti některým předpokladům totiž měli všichni favorité bez výjimky strategii dvou zastávek.Vettel se nicméně v závěru bál o stav svých pneumatik, díky výraznému náskoku na Webbera i Alonsa si bezpečně první místo pohlídal až do cíle.

"Podařilo se mi na startu Marka předjet a vedení uhájit na dlouhé rovince. Pak už jsem se jen soustředil na to, abych zvyšoval svůj náskok," podotkl spokojeně po převzetí poháru pro vítěze Vettel, jemuž se před týdnem podařilo jako prvnímu v letošní sezóně vyhrát dva závody za sebou a dnes protáhl sérii na tři vítězství v řadě.

Pro německého pilota je triumf v Koreji 25. vítězstvím v kariéře a jeho šance na třetí titul opět vzrostly. Pokud by Vettel své úsilí dotáhl do úspěšného konce, byl by teprve třetím jezdcem v historii formule 1, který získal tři tituly mistra světa v řadě. Dosud se to podařilo jen Juanu-Manuelu Fangiovi (1954-57) a Michaelu Schumacherovi (2000-2004).

Alonso sice nedokázal jezdce Red Bullu na trati ohozit, ve Ferrari ale přesto panovala spokojenost: na čtvrtém místě totiž dojel Felipe Massa, jemuž se v některých fázích závodu dařilo jezdit rychleji než Alonsovi. "Vozy Red Bull jsou v současnosti prakticky k neporažení. Podařilo se nám ale přeskočit v Poháru konstruktérů McLaren, což jsme nečekali. Pokud se nám podaří ještě o kousek přiblížit Red Bullu, můžeme čekat parádní závěr šampionátu," prohlásil Alonso po závodu.

Zklamání v McLarenu podtrhl Hamilton, který měl po startu ze solidní pozice problémy s vozem a nakonec byl rád za poslední bodovanou desátou příčku.

Po šestnáctém z dvaceti podniků v kalendáři má Vettel na kontě 215 bodů, Alonso je pozadu o šest bodů. Třetí místo drží Kimi Räikkönen z Lotusu, který dosud nasbíral 167 bodů. "Po závodu v Japonsku mechanici dělali na autě prakticky nepřetržitě, na dnešním triumfu mají obrovskou zásluhu. Už se nemůžu dočkat dalších závodů," dodal Vettel.

Mistrovství světa pokračuje za dva týdny Velkou cenou Indie.