Rubriky:

Formule 1

Adrenalinový narkoman Schumacher se na pohovce válet nebude

1. prosince 2012 13:30

O devatenácti letech ve světě formule 1 i životě po ukončení kariéry promluvil Michael Schumacher v exkluzivním rozhovoru pro německý Die Welt. „Potřetí už mě neuvidíte,“ prohlásil mimo jiné fenomén královny motoristického sportu.

 

Ricardo Mazalan, ČTK/AP

Co budete dělat v okamžiku, kdy přestane být formule vaší každodenní náplní?

Rozhodně zůstanu v nějaké formě u sportu, protože nejsem typ člověka, který se jen válí na pohovce. Určitě ale nebudu řešit, kdy je třeba začít znovu posilovat, abych byl v kondici na novou sezónu (směje se).

Osobnosti formule Eddie Jordan či Flavio Briatore vás nazývají adrenalinovým narkomanem. Bude vás uspokojovat jízda na koňském hřbetě na ranči manželky?

Mluví za mě, aniž by se zeptali, jak to cítím. Copak Briatore někdy jel v závodním autě? Vážně si nevzpomínám. Takže mohu jen říct, že lidé nemají ponětí, co mám a nemám rád.

Jste šťastný, že humbuk kolem vašeho působení v F1 už brzy utichne?

Někdy je všechna ta pozornost stresující, ale myslím, že jsem se dokázal s mediálním tlakem a pozorností dobře vypořádat. Teď budu mít klid úplně.

Je vůbec možné, aby celebrita jako vy mohla žít v ústraní a nepozorována?

Myslím, že v tomto směru mně i rodině ohromně pomohl přesun do Švýcarska. Od přestěhování si rozhodně nemůžeme stěžovat na nedostatek soukromí.

Neproklínal jste někdy své úspěchy? Neříkal jste si, že jste obětí vlastní slávy?

Při působení ve Ferrari byl humbuk kolem mě vážně velký, místy nesnesitelný. Z tohoto pohledu je fajn, když není vaše výkonnost úplně skvostná. Při angažmá v Mercedesu jsem měl přece jen víc klidu.

Takže nenaplnění ambicí po návratu do MS mělo i pozitivní stránky?

Je pravda, že se všechno trochu ustálilo a já si už nepřipadal, jako bych žil pod obrovskou lupou.

Budete sledovat šampionát i v příští sezóně? Co vás napadne, až bude na stupních vítězů Hamilton, který vás u Mercedesu vystřídá?

No, nejdřív si budu muset udělat čas, abych mohl nedělní odpoledne prosedět u televize (směje se). Na některé závody se podívám, určitě ale nebudu sledovat celý seriál.

Úspěch vám vynesl bohatství. Jak daleko máte k obyčejným lidem z tribuny?

Někteří přicházejí na okruhy proto, že si váží určitých jezdců. Jiní kvůli vzrušení. Pokaždé, když dokončíte závod na stupních a vidíte šťastné tváře při vyhlašování, je kontakt velmi intenzivní. Mám k fanouškům vážně velmi kladný vztah.

Během kariéry ve formuli jste vydělal stovky miliónů eur. Víte vlastně kolik?

Samozřejmě že ano (směje se). Choval jsem se k vlastním financím velmi zodpovědně a vydával peníze z kapsy skutečně s rozvahou.

Chodíte při svém bohatství i do obchodů se slevami?

Fakt, že jsem hodně vydělal, mi nedává právo utrácet bezmyšlenkovitě. Nejsem z těch, kteří rozhazují.

Po odchodu v roce 2006 jste plánoval potápění s velrybami. Naplnil jste si tento sen?

Ano, dokonce několikrát. Naprosto nezapomenutelné bylo potápění na Maledivách, kde jsem plaval se žralokem velrybím. Vážně neskutečné, naprosto bombastické.

A co plánujete nyní? Jaký je nesplněný sen?

Chtěl bych si udělat pilotní licenci. Ale jde jen o nápad, ne pevný plán. Jinak se nechám překvapit, jaká dobrodružství mi život přinese.

Co druhý comeback do formule?

Potřetí už do šampionátu nevstoupím. Odcházím navěky (směje se).

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1