Rubriky:

Formule 1

Revoluce ve formuli 1! Od příští sezóny hrozí pilotům trestné body jako na silnici

28. června 2013 18:03 - Silverstone

Od příští sezóny bude ve formuli 1 platit bodový systém podobně jako v běžném silničním provozu. Piloti budou ve světovém šampionátu za různé prohřešky dostávat trestné body, a pokud jich nasbírají dvanáct, budou muset vynechat následující Velkou cenu.

 

Ryan Remiorz, ČTK/AP

Nové pravidlo v pátek schválila Mezinárodní automobilová federace (FIA), ačkoli ho před časem při jeho přípravě kritizoval například trojnásobný mistr světa Sebastian Vettel. "Nelíbí se mi to. Nejezdíme přece po silnici, závodíme," řekl v květnu.

Piloti budou pokutováni za prohřešky typu překročení rychlosti v boxech či incidenty při předjíždění. Čím těžší přestupek, tím více trestných bodů jezdci dostanou. Body budou mít platnost 12 měsíců.

FIA zároveň upravila pravidla pro testování, která nedávno vedla ke skandálu kolem týmu Mercedes a výrobce pneumatik Pirelli. Oba byly za tajné květnové testování ve Španělsku pouze napomenuti.

Místo dosavadních jednodenních testování FIA zavedla čtyři dvoudenní testy, jež se mají odehrávat na evropských tratích vždy v týdnu po závodě, aby se ušetřily náklady.

Byly také schváleny nové regule ohledně motoru a převodovky. Jezdci budou muset od roku 2014 absolvovat sezónu pouze s pěti pohonnými jednotkami a převodovka jim bude muset vydržet šest závodů za sebou místo dosavadních pěti.

FIA zároveň oznámila, že na dobré cestě je vyjednávání o "Concordské dohodě", v níž jde především o rozdělení zisků z formule 1. Podepsána by měla být v blízké budoucnosti.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1