Rubriky:

Formule 1

F1 je v zoufalém stavu, peníze mají přednost před talentem, lamentuje Webber

6. srpna 2013 15:31 - Praha

Po letošní sezóně ve formuli 1 končí, svůj pohled na současnost královské disciplíny si ale Mark Webber neodpustil už během letní pauzy. A pro Bernieho Ecclestona a spol. nebyla slova brzy sedmatřicetiletého jezdce stáje Red Bull nikterak lichotivá. Webberovi zejména vadí, že týmy v posledních letech upřednostňují finanční krytí závodníků před jezdeckými kvalitami.

 

Imre Foldi, ČTK/AP

Australský pilot vstoupil do formule 1 v roce 2002 v barvách stáje Minardi a hned při své první Velké ceně dojel na domácím okruhu v Melbourne pátý, když se utkal s hvězdami typu Michaela Schumachera, Kimiho Räikkönena, Davida Coultharda, Juana Pabla Montoyi či Eddieho Irvina. I zbytek pole byl ale prošpikovaný velkými talenty, což Webber u současné F1 postrádá.

„Stál jsem tenkrát v zadní části startovního roštu a v těsné blízkosti byli Irvine nebo Mika Salo, kluci, kteří běžně jezdili na stupně vítězů. Pole tehdy zkrátka bylo našlapané závodníky, kteří měli v rukávu triumfy z F3000, vyhráli řadu fascinujících závodů. I dnes kolem krouží spousta talentovaných kluků, ale jen málo z nich neuvízne v síti, která formuli 1 obaluje. Například Nizozemec Robin Frijns je fenomenální mladý pilot, ale nemá za sebou žádné peníze. To je smutný stav," prohlásil Webber v rozhovoru pro britský magazín Autosport.

Zatím posledním důkazem pro Webberovu obavu bylo oznámení stáje Sauber o angažmá teprve sedmnáctiletého Sergeje Sirotkina, za nímž stojí finance ruských sponzorů, kteří odvrátili krach týmu. A pilot Red Bullu přijal možnost startu ruského mladíka v příští sezóně se zdviženým obočím.

„Asi je to z mé strany obava o bezpečnost. Jedna věc je řídit auto, závodit druhá. A podle mého pohledu to není nejšťastnější moment pro vstup do formule 1. Je Sirotkin Kimi (Räikkönen) nebo Sebastian (Vettel)? Třeba ano, ale budeme si na to muset počkat," dodal.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1