Formule 1

Iverson vystřílel Philadelphii play-off

1. dubna 2003 10:18 - NEW YORK

Vítězství 118:113 v Orlandu přineslo basketbalistům Philadelphie 76ers jistotu startu v play-off zámořské NBA. Pod triumfem v prodloužení se podepsal především Allen Iverson, jenž soupeři nastřílel 42 bodů a domácího kanonýra Tracyho McGradyho předčil o tři body. Ve Východní konferenci zbývá již pouze polovina z osmi postupových míst.

Až ve čtvrté čtvrtině a v prodloužení našli Sixers recept, jak zastavit McGradyho. Ve chvíli, kdy T-Mac uvadl, začali na palubovce řádit Iverson s Kenny Thomasem. Iverson zaznamenal 46. utkání, v němž nastřílel čtyřicet a více bodů, Thomas přidal 24 bodů a fantastických 20 doskoků (z toho 12 pod soupeřovým košem). Vydatnou měrou se tak podílel na dominanci Philadelphie v doskocích, zatímco Magic nasbírali 38 doskočených míčů, Sixers jich měli jednašedesát. "Hráli jsme absolutně nadoraz. Dali jsme do hry vše a čekali, co se stane," popsal drama Iverson.

Úspěch hostů byl ale postaven hlavně na ubránění McGradyho. Nejlepší střelec ligy v posledních sedmi minutách proměnil jediný střelecký pokus a přidal bod z trestného hodu. A to bylo vše... "Důslednost v defenzívě - to je to, co nám chybělo. Naopak, Philadelphia hrála pod vlastním košem výborně," kroutil hlavou kanonýr Orlanda. Přesto stihl McGrady nastřádat 39 bodů, deset doskoků a devět asistencí a potvrdil tak svou klíčovou úlohu v týmu Magic.

Bucks i podruhé vyzráli na Miami

Gary Payton a Sam Cassell pomohli Milwaukee udržet poslední postupové místo na Východě. Oba si připsali v Miami po dvaceti bodech, po nedělním domácím vítězství se Bucks radovali z výhry i na palubovce soupeře. Den předtím rozdrtili Bucks floridský tým 109:87, v Miami to však bylo mnohem těžší. Milwaukee vyválčilo výhru 91:86 až v závěru, ještě pár minut před koncem přitom Heat vedli o šest bodů. Potom ovšem zaúřadoval Cassell, který dvěma trojkami během čtyřiceti vteřin srovnal na 80:80.

"Takový těžký zápas jsem čekal. Věděl jsem, že do nás Heat půjdou naplno, že je Pat Riley (kouč Miami) náležitě připraví. Proto jsem rád, že jsme se získali vedení zpět a dokázali ho udržet," radoval se trenér hostů George Karl. Čtyřiašedesát vteřin před koncem se trefil Desmond Mason, který do týmu přišel nedávno ze Seattlu společně s Paytonem, a poslal Bucks do vedení 83:82. Hosté si pak vybudovali pětibodový náskok 89:84 a důležité vítězství si ohlídali.

"Každá výhra má nyní cenu zlata. Když vyhráváme, nemusíme se ohlížet na ostatní," vykládal Payton. "Jsme v dobré pozici, vše je v našich rukou," dodal. "Přesně tak, jsme ve výhodné situaci. Nebojujeme o osmou příčku, máme ji v držení. Můžeme ji ztratit jen vlastními chybami. Závěr základní části ale rozhodně nebude jednoduchý," varoval Cassell.

4. Portland 45 27 62,5
5. Minnesota 46 29 61,3