Rubriky:

Formule 1

Vettel je připravený od základů změnit techniku jízdy. Bude to maso, říká

10. prosince 2013 07:51 - Praha

S napětím očekávaný příchod nové éry ve formuli 1 začíná lechtat nervy pilotů včetně protřelých matadorů. Rostoucí tlak pociťuje i současný král F1 Sebastian Vettel, který bude v příští sezóně usilovat o pátý titul mistra světa v řadě. A sám připouští, že „nová" formule 1 bude vyžadovat nový přístup.

 

Michel Euler/Pool, Reuters

Vettel se o nadcházející sezóně rozpovídal poté, co na galavečeru v Paříži převzal z rukou šéfa Mezinárodní automobilové federace Jeana Todta trofej pro mistra světa F1. Německý pilot a stáj Red Bull vládnou prestižní disciplíně pevnou rukou už čtyři sezóny v řadě a je pochopitelné, že před revoluční změnou - nástupem přeplňovaných motorů o objemu pouhých 1600 ccm, je na šampióny upřena největší pozornost.

Zda nové regule změní zavedené pořádky ve výsledkové listině, ukáží až první závody. Už nyní je ale jasné, že se jezdci budou muset učit novým věcem. „Ukazuje se, že jde o opravdu masivní změnu. A pro mě osobně je úplně největší novum motor. Všechno ostatní nějak půjde, ale věci kolem motoru, to je opravdová výzva," poznamenal Vettel po převzetí poháru.

Zmenšení objemu motoru z 2,4 litru na 1,6 litru přinese významný úbytek paliva v nádrži a tím i odlišnou techniku jízdy. „Představte si, že máte na závod jen nějakých sto kilogramů paliva! To bude vyžadovat úplně odlišnou techniku řízení, pokud budete chtít být rychlý a přitom vystačit s benzínem. Bude to nová situace, na níž se budeme muset adaptovat a hledat možnosti, jak jet co nejrychleji směrem k šachovnicovému praporku," uvedl Vettel.

Přesto ale vítěz čtyřiceti Velkých cen tvrdí, že směrem k novému ročníku MS tlak zvenčí nevnímá. „Myslím, že největší tlak vyvíjím sám na sebe. Očekávám, že budu jezdit dobře, nemaluju si ale výhry. Samozřejmě že půjdu do sezóny s cílem vyhrát titul. Získat ale celkové prvenství dvakrát, třikrát a víckrát, to jde mimo lidské chápání. Proto tomu nechávám volný průběh," dodal Vettel.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1