Rubriky:

Formule 1

FIA chce do formule 1 přibrat dvanáctou stáj

12. prosince 2013 10:51 - Praha/Paříž

Startovní pole formule 1 se může od roku 2015 rozrůst o další tým. Mezinárodní automobilová federace (FIA) vybídla zájemce, aby do 3. ledna poslali své nabídky. Dvanáctý tým by se mohl do seriálu zapojit po příští sezóně nebo nejpozději v roce 2016. Místo v šampionátu bude mít garantované do roku 2020.

 

Adrees Latif, Reuters

"Cílem výběrového procesu je nalezení takového kandidáta, který bude schopen vstoupit do seriálu na konkurenceschopné úrovni," zveřejnila FIA na svém webu.

V současnosti závodí v seriálu mistrovství světa jedenáct týmů. Podle pravidel FIA však může startovat až 13 stájí. "Kandidát bude vybrán podle toho, co bude z dlouhodobého hlediska v nejlepším zájmu šampionátu," uvedla FIA v prohlášení. Promotér seriálu Bernie Ecclestone údajně doufá v zájem týmu z USA.

Naposledy se formule 1 rozšiřovala v roce 2010, kdy v reakci na odchod Toyoty a BMW přibrala tři stáje - Hispania, Lotus s malajským kapitálem v zádech a Virgin. Tým Hispania už vloni z ekonomických důvodů skončil, z Lotusu se stal Caterham a z Virginu Marussia - obě stáje absolvovaly shodně 77 Velkých cen, v nichž jejich monoposty ani jednou nebodovaly.

Výsledky v únoru

Výzva FIA přichází v době, kdy se kolem řady týmů vznáší strašák insolvence. V průběhu letošní sezóny například vyšlo najevo, že tým Lotus nebyl schopen plnit finanční závazky vůči Kimimu Räikkönenovi, což měl být jeden z důvodů, proč se finský jezdec rozhodl vrátit do Ferrari.

Případným zájemcům FIA v lednu poskytne kompletní podmínky, výběrové řízení by mělo být uzavřeno 10. února a výsledky oznámeny 28. února příštího roku. Mezi podmínkami je například administrativní poplatek ve výši pět tisíc dolarů či průhledná vlastnická struktura týmu.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1