Rubriky:

Formule 1

Špatný start do sezóny? To se může stát, říká Vettel. Modlí se za Schumachera a nečeká loňskou suverenitu

13. března 2014 16:12 - Londýn

V šestadvaceti letech má německý pilot Sebastian Vettel už čtyři tituly mistra světa formule 1. Drží také několik rekordů. Ty ho prý nezajímají. Starosti mu dělá situace s novým vozem RB 10, s nímž byly v průběhu testování velké problémy. Obhajoba titulu sice zůstává hlavním cílem sezóny, ale cesta k němu bude podle jezdce složitější než v minulých letech, jak vyplynulo z rozhovorů, které poskytl před sezónou médiím.

Red Bull

V čem byly největší problémy nového monopostu?

Bylo jich víc, ale věřím, že ty největší jsou odstraněny.

Vám se o nich nechce mluvit...

Pochopitelně, jsou to vnitřní záležitosti týmu.

Postav vlastní stáj a ovládni svět formule 1. Hraj Fantasy formule.

Jste z nich frustrovaný?

To ne. Problémy k vývoji nového vozu patří. Šli jsme krůček za krokem, kvitovali každý pokrok. Není lehké pracovat pod takovým tlakem. Každý sebemenší problém média zveličovala. Nenechali jsme se tím ale nijak vyvést z rovnováhy. Podstatné bude, jak si povedeme při závodech.

Co když vám nevyjde start do sezóny?

To se může stát, ale před námi je devatenáct závodů a loni jsme ve druhé polovině sezóny suverénně vládli. Namítnete, že rozhodovat může každý bod, ale my v týmu věříme, že jich získáme opět nejvíc. Připouštím ale, že zřejmě letos nebudeme tak suverénní.

Co říkáte změnám pro nadcházející sezónu?

Jsou velké, prakticky mění formuli 1. Jestli budou pozitivní, nebo naopak, se teprve ukáže. Každý tým se s nimi vyrovnává jinak, někdo snadněji, jiní s obtížemi. Co se Red Bullu týká, až si všechno sedne, budeme zase hodně rychlí.

Je těžké se jim přizpůsobit?

Na každou změnu si musíte zvyknout a zažít ji. Ty letošní vyžadují jiný styl a schopnosti. Záleží na každém jezdci, jak se přizpůsobí. Kdo se přizpůsobí nejlépe, a tím myslím techniku i jezdce, bude nejúspěšnější.

Zamlouvá se vám nový kolega Daniel Ricciardo?

Přišel talentovaný mladý jezdec. Svoje místo si vybojoval dosavadními výsledky. Má předpoklady být úspěšný, ale musí svoje kvality s novým vozem potvrdit na trati.

S Markem Webberem jste neměli nejlepší vztahy...

Měli jsme normální, byli jsme týmoví kolegové.

Ricciardo na vás asi tolik tlačit nebude, nebo z něj máte obavy?

Nevím, proč bych měl mít obavy. Pro něj je to krok do nového prostředí, i když některé členy týmu zná z minulosti a testů. Musí se ale adaptovat a to trvá nějaký čas. Znám to z vlastní zkušenosti. Když si jej vedení týmu vybralo, určitě má předpoklady být přínosem. Nepochybuji, že mi dá na trati zabrat.

Doporučil jste ho?

To není moje věc, abych vybíral jezdce. Pochopitelně jsem věděl, že přijde.

Radíte mu?

Neradím, ono to jde dost těžko, každý má svůj styl. Samozřejmě když se na něco zeptá, řeknu mu, co vím. Ale ono to je spíš o tom, že se jezdci učí jeden od druhého. Jsem sice zkušenější, ale věřím, že i já se od něho něčemu naučím. Důležité je, že k sobě máme respekt a vyhovíme si.

Překonáváte jeden rekord za druhým. Které vás teď lákají?

Žádné. Nejezdím kvůli rekordům, ty počítají statistici a novináři, ale tím je nesnižuji, patří k formuli 1 a fanoušky zajímají.

Většinu rekordů drží Michael Schumacher. Vzpomenete si na něj?

Myslím na něj velmi často. Opravdu. Moc mu přeji, aby se vrátil. Má v sobě obrovskou sílu. Všichni se za něj modlíme a netrpělivě čekáme na zprávu, že už je na tom lépe. Michael je legendou formule 1, patří k ní neodmyslitelně. Věřím, že přijde chvíle a zase mezi nás zavítá.

Máte stále stejnou motivaci jako před prvním titulem nebo před první obhajobou?

Když ne stejnou, tak vyšší. Pořád chci vyhrávat, to se neomrzí.

Myslíte si, že se můžete ještě zlepšovat?

To víte, že ano. Rozhodně neumím všechno, pořád se mám čemu učit.

Kdo budou vaši největší soupeři?

Těch je hodně, a jak už jsem řekl, ukáže se, jak kdo zvládl nové předpisy a změny. Ferrari si vedlo v testech velmi dobře a hodně získalo příchodem Kimiho Räikkönena. Pro ně bude důležité, jak si s Fernandem Alonsem vyhoví. Silný bude Mercedes, zlepšuje se McLaren. Po tak výrazných změnách nelze před sezónou solidně odhadnout, kdo jak na tom bude. Co ale vím jistě, naše vítězství mnohé štvou a jiné nudí. Bude to hon na Vettela a Red Bull. Mám totiž pocit, že naše problémy v testovacím období dělaly spoustě lidí radost.

Umíte si představit, že titul neobhájíte?

Jsem na to vnitřně připravený, protože to jednou zákonitě musí přijít. Život půjde dál. Pro mne bude v tu chvíli důležité, abych si mohl říci, že jsem udělal maximum a soupeři byli prostě lepší.

Jste ze závodnického rodu. Vzpomenete si ještě na svoje začátky?

Byly mi tři roky, když mě táta posadil do motokáry, a já jezdil a jezdil... To se nezapomíná.

Jak si užíváte v lednu narozené dcery?

To je moje osobní věc. Víte, že já se o svém soukromí nebavím.

Prozradíte na sebe něco?

Není co. Všechno je na mých stránkách, jsem neustále pod kontrolou médií. Už jsem si na to zvykl a nevyvede mě z míry, ani když se ke mně donesou nějaké nesmysly, které se v médiích objevily. Žiju si svůj život...

Karel Felt, Právo

Obhájí Sebastian Vettel titul mistra světa F1?

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1