Triumf v Austrálii je odměnou za tvrdou práci přes zimu, jásal Rosberg

16. března 2014 11:57 - Melbourne

Mercedes ovládl tréninky, kvalifikaci a nakonec i samotnou Velkou cenu Austrálie. Zatímco předzávodní jízdy probíhaly v režii Lewise Hamiltona, který tak potvrzoval převahu z testů před sezónou formule 1, úvodní ostrý souboj o body přinesl triumf jeho týmového kolegy Nico Rosberga.

 

Jason Reed, Reuters

„Byl to pro mě skutečně úžasný závod. Triumf je odměnou za tvrdou práci přes zimu," radoval se Rosberg, že všechny technické novinky dokázal nejúspěšněji aplikovat na svůj vůz právě Mercedes.

Letošní specifikace formule 1 přitom přináší takřka revoluční změny. Vozy mají nově osmistupňovou převodovku, ale objem motoru se z 2,4 snížil na 1,6 litru a místo osmiválce se používá šestiválec. Motoru navíc přibyl také druhý generátor, takže poháněná jednotka může využívat daleko víc energie.

„Vyhrál jsem hodně jistě, o to výraznější pocit radosti mám. Soupeři určitě nebudou spát, ten náskok v nachystání vozu byl ale znát," těšilo Rosberga po čtvrtém vítězství v kariéře. Bezprostředně po dojetí mu srdečně gratuloval i legendárné Niki Lauda, jenž se letos dal do služeb týmu Mercedes.

Hvězdy zastoupily stájové dvojky

Vedení se Němec ujal hned v prvních metrech závodu, když ze třetího místa na startovním roštu rychle vyrazil vpřed a protáhl se kolem Hamiltona, který rozjezd z pole position nezvládl a musel se pak s mechaniky snažit zjistit, proč musel skončit už ve čtvrtém kole.

Také mistrovský Red Bull měl nakonec v cíli pouze jednoho jezdce. Sebastian Vettel zjevně neměl auto v pořádku. Startoval až z 12. pozice a na trati vydržel jen do pátého kola. Také jeho zradila technika.

Mistra světa posledních tří let ale dokázal na trati zastoupit domácí Australan Daniel Ricciardo, který 2. místem rozjásal tribuny v melbournském Albert Parku. „Doma před svými fanoušky je pódium ohromujícím zážitkem," tvrdil pilot, který ale o svůj životní úspěch zpětně přišel, když byl několik hodin po dojetí diskvalifikován za porušení technických pravidel.

Za Ricciardem dojely oba vozy McLaren a po loňské katastrofální sezóně, kdy se vůbec nedostaly na stupně vítězů, vyhrál tým z Wokingu při letošní úvodní Velké ceně hodnocení týmů. Ron Dennis tak mohl oslavit úspěšný návrat do křesla šéfa.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.