Stříbrné šípy vládly i v Barceloně. Hamilton triumfoval počtvrté v řadě a vede průběžné pořadí MS

Barcelona

Britský pilot Lewis Hamilton dominoval Velké ceně Španělska systémem start - cíl a připsal si čtvrté vítězství v letošním MS formule 1 za sebou. Šampión z roku 2008 triumfoval v Barceloně v kariéře vůbec poprvé a v průběžném pořadí šampionátu se vyšvihl na pozici lídra. Současnou dominanci týmu Mercedes potvrdil druhým místem Hamiltonův stájový kolega Nico Rosberg, třetí skončil australský pilot Red Bullu Daniel Ricciardo z Austrálie. Nováček v mistrovském týmu si připsal nejlepší výsledek v sezóně, ve zbytku světa za stříbrnými šípy byl nejlepší i v kvalifikaci.

Lewis Hamilton slaví premiérové vítězství v Barceloně, celkově už pilot stáje Mercedes triumfoval v letošní sezóně počtvrté.

"Moje první vítězství ve Španělsku na osmý pokus pro mě znamená úplně všechno," radoval se Hamilton, který dosud na katalánském okruhu byl nejlépe dvakrát druhý a jednou třetí. V čele šampionátu má rovných 100 bodů, o tři víc než Rosberg, pořadí vede poprvé od června 2012, kdy ještě závodil za McLaren. "Musím poděkovat týmu, nikdy jsem neměl takové auto. Náš čtvrtý double, to je neskutečné," řekl mistr světa z roku 2008.

Hlavní hvězda Red Bullu Sebastian Vettel z Německa po dvoudenním trápení s technikou v trénincích a v kvalifikaci skončil hned pod stupni vítězů, přitom startoval až z 15. místa po penalizaci za výměnu převodovky. I díky povedené strategii se probíjel neustále kupředu a v jednom ze tří napínavých soubojů v samém závěru předjel Fina Valtteriho Bottase ve williamsu.

Za nimi neuhájil v souboji jezdců Ferrari Kimi Räikkönen šesté místo před Fernandem Alonsem. Španěl v sobotu poprvé v kariéře v domácím závodě prohrál v kvalifikaci s týmovým kolegou a Räikkönen prvně od příchodu do Ferrari stál na startu před ním. Dlouho pak mířil k prvnímu triumfu v interním měření sil i v závodě, ale tři kola před cílem jej Alonso k radosti publika předjel.

Rosberg: Potřeboval jsem ještě kolo

A k něčemu podobnému se schylovalo i v boji o první místo. Hamilton po druhé zastávce v boxech vedl před Rosbergem skoro o pět sekund, ale německý pilot neodevzdal vedení v šampionátu zadarmo. V posledních kolech se nalepil na Hamiltonovu záď a na spadnutí byl jeho útok, k opravdovému předjížděcímu manévru se ale nedostal.

"Potřeboval jsem ještě jedno kolo, pak bych mohl zaútočit. Mohl jsem to zkusit po vzoru kamikadze, ale nemělo by to smysl. Trošku mě to žere, ale je před námi ještě dost závodů," konstatoval Rosberg. "Já dneska nebyl dost rychlý, Nicovi to jelo lépe, naštěstí jsem ho dokázal udržet za sebou," dodal vítěz.

Hamilton projel cílem s náskokem 636 tisícin sekundy a vybojoval 26. vítězství v kariéře, kterým se osamostatnil na osmém místě historického pořadí před Nikim Laudou. Za dva týdny v Monaku se může vyrovnat další legendě Jackiemu Stewartovi.