Rubriky:

Formule 1

Šéf Ferrari volá po změně formule 1. Na okruzích nejsou závodníci, ale taxikáři

12. července 2014 18:22 - Praha

Do druhé poloviny se zanedlouho přehoupne letošní ročník mistrovství světa vozů formule 1, který odstartoval novou éru seriálu s šestiválcovými turbomotory o objemu 1600 ccm. A zatímco v suverénní stáji Mercedes by asi ani za mák neměnili, u pokulhávající konkurence jsou čela plná vrásek. Naposledy vystoupil proti současné podobě F1 prezident Ferrari Luca di Montezemolo, podle nějž seriál nejezdí závodníci, ale taxikáři.

 

Francois Lenoir, Reuters

Montezemolo použil příměr s drožkáři v souvislosti s tím, že jezdci jsou s ohledem na pravidla nuceni úzkostlivě dbát o stav pneumatik a spotřebu paliva. „Dřív vyhrával nejlepší závodník v nejlepším autě. Dnes místo aby létali po okruzích, se starají o gumy a benzín. Tohle nepřitáhne žádné diváky, ani k televizi, ani přímo do ochozů," poznamenal 66letý šéf nejúspěšnějšího týmu F1 všech dob pro německý magazín Focus.

Svou nespokojenost prý Montezemolo už před měsícem ventiloval směrem k hlavnímu promotérovi F1 Berniemu Ecclestonovi, jehož žádal o svolání mimořádného zasedání zainteresovaných subjektů. „Formule 1 přišla o veškeré kouzlo, pravidla jsou příliš složitá. Musíme naléhavě něco udělat. A pokud nezačne jednat Bernie, udělám to sám. Beru to jako svou povinnost," podotkl.

Je ovšem otázkou, jako moc jde šéfovi Ferrari o reputaci seriálu, nebo spíš o politiku vlastní stáje. Scuderia totiž opět prožívá velmi neúspěšnou sezónu a tým z Maranella v devíti odjetých závodech dosáhl jen jednou na stupně vítězů zásluhou třetího Fernanda Alonsa v GP Číny. V pořadí šampionátu je Alonso až čtvrtý s téměř poloviční bodovou bilancí (87 b.), než nasbíral lídr šampionátu Nico Rosberg z Mercedesu (165 b.), navrátilec Kimi Räikkönen je dokonce až dvanáctý s pouhými 19 body. V Poháru konstruktérů figuruje Ferrari na třetím místě se 106 b., vedoucí Mercedes má na kontě 326 b.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1