Rubriky:

Formule 1

OBRAZEM: Red Bull se náramně baví, jak kamufláží ve stylu zebry oblafl konkurenci

3. února 2015 17:46 - Jerez

Bavit se na účet konkurence, to je pane paráda. Stáji Red Bull se to na úvod sezóny formule 1 povedlo dokonale. Na okruh při testování ve španělském Jerezu vyslalo monopost RB11E, který vzhledem k černobíle pruhovanému lakování hned dostal přezdívku Zebra. Jde o záměrnou kamufláž inspirovanou druhou světovou válkou. Ať si tohle vozítko fotí konkurenční stáje sebevíc, z tradiční špionáže v tomto případě nevyčtou vůbec nic!

 

Marcelo Del Pozo, Reuters

Převezli jsme vás, jistá věc. Činovníci Red Bullu se náramně baví, což potvrzuje i ilustrace plná zeber.

Během prvních testů jde vždycky nejen o to, vyzkoušet nová auta pro nadcházející sezónu, ale také skrýt co nejvíc detailů před soupeři, kteří si novinky konkurence pečlivě monitorují a fotí.

Red Bull všechny doběhl originálním způsobem.

Poradce Red Bullu pro motorsport Helmut Marko poukázal, že původ kamufláže je třeba hledat ještě ve válečných časech z první poloviny minulého století. Při pohledu do historie najdeme informace o tom, že takové pomalování využilo britské i americké námořnictvo.

Sebastian Vettel se loni na Velké ceně Itálie ukázal s podobně zajímavě řešenou přilbou, která se teď podle šéfa stáje Christiana Hornera stala hlavním podkladem pro letošní testovací Zebru.

„Toto lakování pochází ze Sebastianovy přilby, se kterou jezdil loni v Monze. Bylo to docela vtipné," řekl Horner pro ESPN. "Napadlo nás, že by bylo zajímavé rozšířit tento koncept i na zbytek auta. Dietrichovi (majitel stáje Mateschitz - pozn. red.) se to líbilo a současně to potvrzuje zájem Red Bullu dělat věci trochu jinak."

Dokonale si drží tajemství

Zebra je v Jerezu samozřejmě středem pozornosti. „Vidět Red Bull s jiným lakováním je poměrně neobyčejné a kromě toho je obtížné udělat detailní fotografie auta v okamžicích, kdy se všichni pokoušíme držet si tajemství. Jen těžko uděláte detaily, protože to mate váš pohled. Dočkali jsme se skvělých reakcí," mne si Horner ruce.

Mnozí fanoušci dokonce chtějí, aby takové lakování zůstalo během celé sezóny, ale nestane se tak.

„Nemusejí však být zklamaní, protože lakování bude ještě silnější," zůstává Horner dostatečně tajnůstkářský.

Obecně se očekává návrat k tradičním barvám. „Počkejte si a uvidíte," usmívá se jen.

Nováček předčil všechny

Vedle originálního řešení Red Bullu vzbudil v třetí den testování v Jerezu pozornost také nováček formule 1 Felipe Nasr. Brazilský pilot stáje Sauber zajel nejrychlejší čas 1:21,545, jímž těsně předčil finskou hvězdu Kimiho Räikkönena, který přišel v týmu Ferrari na řadu po dvoudenním povedeném debutu Sebastiana Vettela. Německý exmistr světa byl nejrychlejší v obou úvodních dnech a z Jerezu už odcestoval.

Nasr potvrdil rychlost sauberu z předchozích dnů, kdy stejně jako švédský týmový kolega Marcus Ericsson nestačil jen na Vettela. Třetí čas zajel vicemistr světa Nico Rosberg z Německa v Mercedesu (1:22,047), který po nedělních 157 kolech opět absolvoval maratónskou porci jízd a zvládl 151 okruhů. Demonstraci spolehlivosti vozu narušily potíže s elektronikou, ale po odstranění závady mohl dominantní tým předchozí sezóny na rozdíl od pondělních potíží Lewise Hamiltona v testování pokračovat.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1