Formule 1

Hamilton opět kraloval v kvalifikaci. Pole position vybojoval pošesté za sebou

22. srpna 2015 15:14 - Spa

V kvalifikaci na Velkou cenu Belgie vozů formule jedna opět vládl Brit Lewis Hamilton s mercedesem. Světový šampión si letos vybojoval nejlepší pozici na startu podesáté z jedenácti závodů, pole position obsadí pošesté za sebou.

Yves Herman, Reuters

Na okruhu ve Spa-Francorchamps dnes Hamilton odsunul na druhé místo stejně jako v předchozích pěti Grand Prix kolegu z Mercedesu Němce Nico Rosberga. Lídr šampionátu porazil svého nejbližšího pronásledovatele o 458 tisícin sekundy. Třetí Fin Valtteri Bottas z Williamsu zaostal za Hamiltonem už o 1,340 sekundy.

Šesté kvalifikační prvenství za sebou vybojoval Hamilton jako sedmý jezdec v historii F1. Před ním se to naposledy povedlo v roce 2001 německé legendě Michaelu Schumacherovi. Díky 48. pole position v kariéře má Hamilton ideální příležitost zaútočit na šesté vítězství v sezoně, kterým by navýšil náskok 21 bodů, který má před Rosbergem.

S Bottasem se postaví do druhé řady na startu Mexičan Sergio Pérez z týmu Force India. Čtvrtý sice v kvalifikaci skončil Francouz Romain Grosjean z Lotusu, ale kvůli výměně motoru klesne na roštu o pět míst.

První kvalifikace po téměř měsíční letní pauze v seriálu nevyšla stáji Ferrari. Třetí muž MS Němec Sebastian Vettel zajel devátý čas, ale díky Grosjeanově penalizaci vyjede z osmého místa. Jeho týmový kolega Fin Kimi Räikkönen kvůli závadě na motoru zůstal stát na trati a nepostoupil do závěrečné části kvalifikace.

Kuriózní penalizace potkaly exmistry světa Fernanda Alonsa a Jensona Buttona z McLarenu. Za nadměrné množství úprav motoru dostal španělský jezdec trest v podobě poklesu na startovním roštu o 55 míst, britský pilot o 50 příček. Pro oba to znamená start z poslední řady. V kvalifikaci si nevedli o mnoho lépe. Button byl sedmnáctý a Alonso skončil za ním.

Před nimi z osmnácté příčky vyjede nizozemský nováček Max Verstappen z Toro Rosso, který dostal penalizaci 10 míst rovněž za úpravy motoru.