Suverén Hamilton zase jel vlastní ligu, Rosbergovi shořel motor

Obhajoba mistrovského titulu? Žádné drama... Brit Lewis Hamilton opět prokázal svou letošní dominanci v šampionátu formule 1. Posedmé v řadě, pojedenácté celkově, si v této sezóně vyjel pole position, v italské Monze pak opanoval i hlavní závod. Naopak Nico Rosberg do cíle nedojel, protože mu shořel motor. V celkovém pořadí po 12 z 19 závodů tak oba jezdce Mercedesu dělí již 53 bodů... Druhý dojel Sebastian Vettel na ferrari a třetí Felippe Massa s williamsem.

Start v Monze - Hamilton najel do zatáčky před Vettelem.

Brit Lewis Hamilton z Mercedesu s převahou vyhrál Velkou cenu Itálie a oslavil jubilejní 40. vítězství ve formuli 1. Sebastian Vettel z Německa vybojoval druhé místo pro domácí stáj Ferrari, zatímco jeho finský týmový kolega Kimi Räikkönen z boje o prvenství vypadl hned při nepovedeném startu z první řady. Třetí skončil Brazilec Felipe Massa z Williamsu, kterému na stupně vítězů pomohla porucha mercedesu Nica Rosberga těsně před cílem.

Úřadující mistr světa Hamilton má na Monzu příjemné vzpomínky. Pokaždé když vyhrál kvalifikaci, ovládl i samotný závod. Poprvé se tak stalo v roce 2012, podruhé loni. Nyní to dokázal potřetí.

Poprvé to však předvedl s blonďatými vlasy. Proto při vyhlášení vítězů dostal na pódiu otázku, zda mají blondýny víc zábavy. "Doufájm, že jo," usmál se spokojený šampión. "Diváci tady v Monze jsou fantastičtí. Musím znovu poděkovat svému týmu. Jak mi letos nachystal auto, je prostě skvělé," liboval si Hamilton.

Italské tifosi samozřejmě nejvíc nadchlo druhé místo pro Ferrari, které mu zajistil Sebastian Vettel. A za svého stuále berou také Felippeho Massu, který v závěru svedl bratrovražedný souboj s Valtterim Bottasem, stájovým kolegou z Williamsu. "To byl tedy závěr... Už jsem na něco takového trochu starý," křenil se Brazilec.

První obhajoba po 21 letech

Hamilton v Itálii jako první po 21 letech dokázal obhájit prvenství; v roce 1994 se to povedlo krajanovi Damonu Hillovi. Více triumfů v Monze vybojovali pouze Brazilec Nelson Piquet (4) a Němec Michael Schumacher (5).

Hamilton se však po závodě o vítězství ještě musel obávat. Ukázalo se totiž, že při měření před startem neměla jeho levá zadní pneumatika předepsaný tlak. Bylo proto zahájeno vyšetřování, šéf stáje Williams Pat Symonds dokonce žádal diskvalifikaci. Komisaři však rozhodli, že Hamiltona ani Mercedes trestat nebudou.

Rosberg prožil smolný víkend poté, co do kvalifikace musel nastoupit na rozdíl od Hamiltona se starším typem motoru. Na startu pak neudržel čtvrté místo, dostaly se před něj oba williamsy i Sergio Pérez z Force India.

Zatímco Mexičana Rosberg předjel na trati, před Massu a Bottase se dostal při zastávkách v boxech. Když pak mířil bezpečně ke třetímu místu, dvě kola před cílem mu začal hořet motor.