Rubriky:

Formule 1

Zavedení alternativních motorů ve formuli 1 neprošlo

25. listopadu 2015 13:08 - Paříž

Mezinárodní automobilová federace (FIA) a šéf formule 1 Bernie Ecclestone neuspěli s návrhem na zavedení takzvaných alternativních motorů, jehož hlavním cílem měla být úspora nákladů. V komisi F1 se nenašla potřebná dvoutřetinová většina hlasů pro.

 

Paulo Whitaker, Reuters

Ecclestone a prezident FIA Jean Todt měli v plánu zavést novinku od sezony 2017. K současným výrobcům motorů pro závody F1 (Mercedes, Ferrari, Renault a Honda) měl přibýt další a FIA nedávno kvůli tomu také vypsala i výběrové řízení. Zájem prý projevily čtyři společnosti včetně Ilmor, AER a Mecachrome.

Alternativní pohonné jednotky měly být levnější než současné hybridní turbomotory, jejichž cena se podle agentury SID pohybuje kolem 16 miliónů eur. Po jejich zavedení v roce 2014 se výrazně zhoršila finanční situace menších týmů.

Podle FIA se ale nynější výrobci motorů zavázali přijít s vlastním řešením. Jeho výsledkem by měla být záruka dodání motorů pro jednotlivé stáje coby zákazníky a snížení pořizovacích nákladů, ale také zjednodušení technické specifikace a vylepšení zvuku, který od roku 2014 ztratil na síle. Návrh má být předložen do 15. ledna.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1