Rubriky:

Formule 1

Novinka se neosvědčila. V Bahrajnu už pojedou piloti F1 kvalifikaci postaru

20. března 2016 11:15 - Melbourne

Měla to být zásadní novinka. Jenže hned po prvním závodě se zrušila. Nový způsob kvalifikace, při které postupně vždy nejpomalejší vůz v pravidelných intervalech odstoupil, se neosvědčil. Od příští GP v Bahrajnu už se pojede starým systémem. Shodli se na tom šéfové a manažeři týmů při narychlo svolané schůzi. Formálně musí návrat ke starému způsobu kvalifikace ještě posvětit Světová rada federace FIA.

 

Brandon Malone, Reuters

"Chtěli jsme vylepšit show, ale vydali jsme se špatným směrem," konstatoval šéf Mercedesu Toto Wolff. Také podle slavného Nikiho Laudy byl pokus o změnu omyl. "Lidé chybují a tohle byla velká chyba," řekl legendární Rakušan, v současnosti předseda dozorčí rady stáje Mercedes.

V Melbourne v sobotu rozhodoval o pořadí na startu nově vyřazovací závod, z něhož postupně vždy nejpomalejší vůz v pravidelných intervalech odstoupil. Zavedení nového systému těsně před sezonou odsouhlasily všechny týmy i FIA.

Výsledkem měla být větší atraktivita, ale stal se pravý opak. V závěrečných minutách třetí části dokonce zůstala trať v Melbourne úplně prázdná. Soupeři dominantních mercedesů na boj o pole position rezignovali a také vítěz kvalifikace Lewis Hamilton i jeho týmový kolega Nico Rosberg nakonec předčasně vystoupili z vozů, aby šetřili pneumatiky na závod.

Podle původního systému kvalifikace byli jezdci vyřazováni v prvních dvou částech vždy až na základě dosažených časů po vypršení předepsaného času. Ve finálové části rozhodlo o složení startovního roštu konečné pořadí.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1