Drama v Ázerbájdžánu překvapivě vyhrál Ricciardo. Bottas urval druhé místo těsně před cílem

Baku

Dramatickou Velkou cenu Ázerbájdžánu ovládl Australan Daniel Ricciardo z Red Bullu. Pomohly mu technické potíže Lewise Hamiltona a trest pro průběžného lídra šampionátu Sebastiana Vettela. Druhý skončil po parádním finiši Fin Valteri Bottas, který na cílové čáře předjel Kanaďana Lance Strolla, jehož porazil o 105 tisícin sekundy.

Vítěz Velké ceny Ázerbájdžánu Daniel Ricciardo se raduje v Baku z triumfu.

Bottas se přitom kvůli kolizi krátce po startu a nucené zastávce v boxech  propadl až na poslední pozici. Těsně před cílem pak předjel Strolla, nicméně i tak si osmnáctiletý jezdec Williamsu dojel pro životní výsledek. Navíc se stal nejmladším nováčkem, který se dostal na stupně vítězů. Předtím bodoval pouze devátým místem v Kanadě.

Vettel navzdory trestu za najetí do Hamiltona nakonec obsadil čtvrté místo těsně před rivalem z Mercedesu. Čtyřnásobný mistr světa má po osmém závodě na kontě 153 bodů, druhý Hamilton 139 a třetí Bottas 111. Na čtvrtou příčku se posunul s 92 body Ricciardo.

Rozmíška Vettela s Hamiltonem

Na trati docházelo k řadě kolizí, ve 13. kole na okruh poprvé vyjel safety car a o čtyři kola později byl venku znovu. Celé pole navíc poté muselo projet boxovou uličkou, aby pořadatelé stihli uklidit velké množství úlomků z trati. Závod byl restartován v 19. kole.

Těsně předtím nečekaně zpomalil vedoucí Hamilton, což vedlo ke kolizi s druhým Vettelem. Pilot Ferrari situaci neunesl, zuřivě gestikuloval a na oplátku z boku najel do soupeřova monopostu. Vedení závodu ho za to posléze potrestalo desetisekundovou zastávkou v boxech.

V 21. kole opět vyjel safety car a hned v následujícím kole byla Velká cena Ázerbájdžánu zhruba na půl hodiny přerušena kvůli úlomkům na trati. K návratu do závodu toho využili Sergio Pérez z Force India a Kimi Räikkönen, který krátce předtím dojel do depa na třech kolech.

Drama pokračovalo, protože v 29. kole musel kvůli uvolněné ochraně hlavy do depa o téměř tři vteřiny vedoucí Hamilton. Vettel se však z posunu na první místo neradoval dlouho, ve stejnou chvíli totiž dostal desetivteřinovou penalizaci. Po výjezdu z boxů se vrátil na sedmém místě těsně před Hamiltonem.

Do čela se tak dostal Ricciardo, který si nakonec dojel pro první triumf od říjnového vítězství v Malajsii. V průběžné klasifikaci se posunul na čtvrté místo. Pro jeho týmového kolegu Maxe Verstappena skončil závod po selhání motoru, nizozemský jezdec tak nedokončil čtvrtý z posledních šesti závodů.

Prvních bodů v sezoně se díky devátému místu Fernanda Alonsa dočkal trápící se McLaren. "Je to škoda, mohli jsme tady vyhrát," postěžoval si už během závodu do vysílačky dvojnásobný mistr světa. Narážel na penalizaci 40 a 30 míst na startu, kterou spolu s kolegou Stoffelem Vandoornem dostali za výměnu motoru nad rámec pravidel.

Další Velká cena je na programu za dva týdny v Rakousku.