Rubriky:

Motocykly

Pohár trpělivosti přetekl! Za bláznivý exces dostal vyhlášený rebel padáka

10. září 2018 09:02 - Misano
(Aktualizováno: 10. září 2018 14:43)

Zbláznil se? Tady přece mohlo jít o život! Italský závodník Romano Fenati při Velké ceně San Marina drsně zaútočil na svého soupeře. Nevídaný incident v kategorii Moto2 nemohl uniknout kamerám ani komisařům, hříšník za něj zaplatil diskvalifikací a následně od vedení MotoGP dostal distanc na příští dvě Velké ceny v Aragónu a Thajsku. Den po závodě pak Fenatiho jeho stáj Marinelli Snipers úřadujícího vicemistra světa třídy Moto3 za prohřešek propustila.

Video již není dostupné

sntv

Oba jezdci frčeli rychlostí 250 kilometrů za hodinu vedle sebe a dvaadvacetiletý Fenati v tu chvíli sáhl krajanovi Stefanovi Manzimu na brzdu jeho stroje. Fanoušci na okruhu v Misanu valili oči, ti u televizních obrazovek ještě víc, protože jim kamery nabídly incident i opakovaně.

Nikdo nechápal, co se děje, zda mezi italskými rivaly zuří válka a vyřizují si staré účty, nebo šlo jen o zkrat pod vlivem adrenalinu. Fenati viděl každopádně černou vlajku, byl diskvalifikován. Tím to ale neskončilo. Počínání jezdce se nelíbilo šéfům jeho stáje a závodníka den po incidentu propustilo.

"Náš tým s okamžitou platností končí kontrakt s jezdcem Romanem Fenatim za jeho nesportovní a nebezpečné chování. S nesmírnou lítostí musíme poznamenat, že tento nezodpovědný čin ohrozil život jiného závodníka a nedá se ničím ospravedlnit," uvedli představitelé týmu Marinelli Snipers, v jehož barvách obsadil Fenati loni druhé místo v celkovém pořadí Moto3.

Horkokrevný jezdec se měl příští rok přesunout do nové stáje, která bude využívat stroje italského výrobce MV Agusta. Jeho šéf Giovanni Castiglioni však na instagramu uvedl, že Fenatiho v týmu nechce.

"Tohle byla nejhorší a nejsmutnější věc, kterou jsem kdy v motocyklovém závodě viděl. Pravý sportovec by se takhle nikdy nezachoval. Co se týče jeho budoucí pozice jezdce MV Agusta Moto2, zasadím se o to, abych to zastavil. Nedojde k tomu, nereprezentuje hodnoty naší firmy," uvedl Castiglioni.

Za nebezpečnou jízdu byl potrestán také Manzi, jenž v dalším závodě přijde o šest pozic na startu. Podle Fenatiho právě on incident vyprovokoval.

"Omlouvám se sportovnímu světu. Dnes ráno, s čistou hlavou, si přeju, aby to celé byl jen špatný sen," uvedl Fenati ve veřejné omluvě. "Vracím se myšlenkami k těm okamžikům, kdy jsem udělal ten ostudný čin. Nechoval jsem se jako muž! Muž by dokončil závod a pak si šel stěžovat na ředitelství závodu a snažil se domoci spravedlnosti za předchozí incident. Neměl jsem se nechat vyprovokovat. Čelím oprávněné kritice a omlouvám se všem, kteří ve mě věřili a kteří se cítí mým činem poškozeni," dodal.

U Fenatiho se v neděli nejednalo o ojedinělý výstřelek. V roce 2015 se nechvalně proslavil tím, že v Argentině během zahřívacího kola při hádce kopl do motorky Fina Niklasea Aja. O rok později byl v polovině sezóny z disciplinárních důvodů propuštěn z týmu Valentina Rossiho VR46 v kategorii Moto3. Na kontě má deset vyhraných Grand Prix a 23 umístění na stupních vítězů.

rjm, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly