Peškovi unikl o 14 tisícin sekundy premiérový triumf v MS

JEREZ

Motocyklovému závodníkovi Lukáši Peškovi, jenž jezdí v kategorii do 125 ccm, v neděli unikl o 14 tisícin sekundy premiérový triumf ve Velké ceně MS. Českého jezdce na derbi předstihl na cílové pásce Grand Prix Španělska v Jerezu Maďar Gábor Talmacsi s aprilií. Třetí s velkým odstupem skončil vítěz prvního závodu sezóny z Kataru Héctor Faubel.

Na stupně vítězů se tak postavila stejná trojice jako v úvodním závodě roku, jednadvacetiletý Pešek o jednu příčku vylepšil své postavení z Kataru a pojistil si třetí místo v průběžném pořadí SP. V Jerezu byl Pešek druhý i loni, tehdy to byl jeho první pódiový výsledek.

Ještě před startem ubyl Peškovi i dalším závodníkům soupeř, neboť vítěz kvalifikace Mattia Pasini musel kvůli poruše motocyklu místo z pole position startovat z konce startovního roštu. Ve snaze dostat se co nejrychleji vpřed navíc brzy po začátku upadl a závod pro něj skončil.

Sám Pešek strávil drtivou část závodu na druhé příčce, na niž se vrátil ještě před koncem prvního kola poté, co se po startu nakrátko propadl na čtvrtou pozici. Do čela se díky bleskurychlému startu dostal Talmasci a postupně zvyšoval před Peškem svůj náskok až k 1,7 sekundy.

Pešek průběžně Talmacsiho náskok stahoval

Před polovinou závodu nicméně začal český jezdec ztrátu na vedoucího Maďara stahovat a deset kol před cílem ho dostihl. Dlouho pak jezdil nalepený na zadní kolo Talmacsiho aprilie a snažil se "přečíst" soupeřovu jízdu, rozhodující útok si však nechal až na poslední kolo.

Tato taktika mu málem vyšla. V pravotočivé zatáčce se dostal vnitřkem před Talmacsiho a první pozici si udržel až do cílové rovinky. V poslední zatáčce však byl příliš "dlouhý" a ačkoli se ještě zdálo, že i přes toto zaváhání o vítězství nepřijde, měl Talmacsiho stroj větší rychlost a maďarský závodník tak dosáhl čtvrtého vítězství v kariéře.

Pro Peška, jenž absolvoval víkend ve Španělsku kvůli nemoci pod antibiotiky, byl dnešní výsledek pátým umístěním na stupních vítězů v kariéře.

Pešek: I přesto jsem ale šťastný

I tak jsem ale hrozně šťastný, protože jsem byl celý víkend pod antibiotiky, ale nakonec jsem si závod užil," řekl na tiskové konferenci nemocný Pešek po pátém umístění na stupních vítězů v kariéře. Český jezdec novinářům potvrdil taktiku, jež byla zřejmá i z jeho chování na trati. "Snažil jsem se ho přečíst, což se mi podařilo dobře, ale v poslední zatáčce jsem byl příliš dlouhý. Jelo se mi ale pěkně," dodal.

V královské kategorii MotoGP ukončil na své poměry dlouhou sérii bez vítězství Valentino Rossi a po pěti závodech se radoval z výhry. Sedminásobný světový šampión na yamaze zvítězil systémem start - cíl před domácím Danielem Pedrosou. Třetí byl Rossiho týmový kolega Colin Edwards.

V dramatickém závodě čtvrtlitrů si dojel pro druhé vítězství v sezóně úřadující šampión Jorge Lorenzo, jenž potěšil domácí fanoušky zopakováním svého loňského triumfu. Devatenáctiletý jezdec z Mallorky porazil v těsném souboji krajana a úřadujícího mistra světa ve stopětadvacítkách Alvara Bautistu, třetí byl Ital Andrea Doviziozo. První bod po přestupu do kategorie do 250 ccm dnes získal mladý český jezdec Karel Abraham, jemuž patřilo patnácté místo.

První bod po přestupu do kategorie do 250 ccm dnes získal mladý český jezdec Karel Abraham, jemuž patřilo patnácté místo. "Mrzí mě první kola závodu, kdy jsem hodně ztratil na vedoucí jezdce. Závěr byl pak pro mě hodně těžký. Bolela mě ruka a stále jsem si ještě úplně nezvyknul na pneumatiky. Asi patnáct kol před cílem to začalo hodně klouzat. Celkově jsem s dneškem spokojen," uvedl Abraham v tiskové zprávě týmu.

<table border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" class="table_1"><tbody><tr class="highlight"><td>Velká cena Španělska - Jerez</td></tr><tr><td><strong>125 ccm:</strong> 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 41:52,149, <strong><em>2. Pešek (ČR/Derbi) -0,014</em></strong>, 3. Faubel -5,720, 4. Espargaró -6,489, 5. Gadea -6,867, 6. P. Nieto (všichni Šp./Aprilia) -9,219, 7. Cortese (Něm./Aprilia) -19,078, 8. Olivé (Šp./Aprilia) -19,133, 9. Ranseder (Rak./Derbi) -19,664, 10. Zanetti (It./Aprilia) -28,434. </td></tr><tr><td><strong>Průběžné pořadí MS (po 2 z 17 závodů):</strong> 1. Talmacsi 45, 2. Faubel 41, <strong><em>3. Pešek 36</em></strong>, 4. Espargaró 22, 5. P. Nieto 17, 6. De Rosa (It./Aprilia) 13. </td></tr><tr><td><strong>250 ccm:</strong> 1. Lorenzo 45:35,846, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -0,218, 3. Dovizioso (It./Honda) -0,478, 4. De Angelis (San Mar./Aprilia) -8,156, 5. Debon (Šp./Aprilia) -14,747, 6. H. Aojama (Jap./KTM) -15,045, 7. Š. Aojama -17,918, 8. Takahaši (oba Jap./Honda) -28,438, 9. West (Austr./Aprilia) -39,435, 10. Heidolf (Něm./Aprilia) -1:02,689, ...<strong><em>15. Abraham (ČR/Aprilia) -1:13,898</em></strong>.</td></tr><tr><td><strong>Průběžné pořadí MS (po 2 z 17 závodů):</strong> 1. Lorenzo 50, 2. De Angelis 33, 3. Dovizioso 27, 4. Bautista 20, 5. Takahaši 17, 6. Barberá (Šp./Aprilia) 16, ...<strong><em>21. Abraham 1.</em></strong></td></tr><tr><td><strong>MotoGP:</strong> 1. Rossi (It./Yamaha) 45:53,340, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -1,246, 3. Edwards (USA/Yamaha) -2,701, 4. Elías (Šp./Honda) -4,351, 5. Stoner (Austr./Ducati) -4,993, 6. Checa (Šp./Honda) -10,000, 7. Hayden (USA/Honda) -14,146, 8. Melandri (It./Honda) -19,969, 9. Vermeulen (Austr./Suzuki) -24,786, 10. Nakano (Jap./Honda) -24,955.</td></tr><tr><td><strong>Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů):</strong> 1. Rossi 45, 2. Stoner 36, 3. Pedrosa 36, 4. Edwards 26, 5. Melandri 19, 6. Hayden 17.</td></tr></tbody></table>