Peškovi v Istanbulu unikla první řada, odstartuje pátý

ISTANBUL

Poprvé v sezóně bude český motocyklista Lukáš Pešek chybět v první řadě na startu závodu mistrovství světa. V sobotní kvalifikaci na třetí díl seriálu Velkou cenu Turecka obsadil ve třídě do 125 ccm stejně jako v páteční úvodní části páté místo. Od čtvrtého Maďara Gábora Talmacsiho a tím pádem od první řady dělilo Peška pouhých 14 tisícin sekundy.

Lukáš Pešek na archivním snímku.

"Snažil jsme se vybojovat pole position a dlouho jsem se držel v popředí. Tři minuty před koncem kvalifikace mi ale podklouzlo přední kolo - na téhle trati to není nic neobvyklého, mimo ideální stopu je to kluzké," uvedl na týmovém webu Pešek, který vyvázl z pádu bez zranění. "Start z pátého místa není tak špatný, mám dobře připravené motorky," dodal Pešek.

Pole position si zajistil stejně jako před minulým závodem ve španělském Jerezu Ital Mattia Pasini na aprilii. Za jeho časem zaostal český jezdec stáje Derbi o 664 tisícin sekundy.

Před rokem dojel Pešek v Turecku sedmý, v neděli se pokusí navázat na letošní druhé místo z Jerezu a třetí příčku z úvodní Grand Prix v Kataru. V průběžném pořadí je třetí o devět bodů za vedoucím Talmacsim, který ho před měsícem ve Španělsku porazil o pouhých 14 tisícin.

Také v ostatních třídách obsadili první místa na startu Italové. V královské kubatuře si nejvýhodnější pozici zajistil exmistr světa Valentino Rossi na yamaze před týmovým kolegou Colinem Edwardsem z USA, v dvěstěpadesátkách byl nejrychlejší Andrea Dovizioso na hondě. Druhý český účastník MS Karel Abraham dnes zajel s aprilií čtyřiadvacátý čas a do nedělního závodu čtvrtlitrů vyrazí z posledního místa v šesté řadě.

Velká cena Turecka startuje v neděli dopoledne, jezdci nejslabší kubatury vyrazí na trať v Istanbulu v 11 hodin. Start čtvrtlitrů je plánován na 12:15 a závodníci v královské třídě MotoGP zahájí boj o body ve 14 hodin.

Velká cena Turecka - kvalifikace
125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 2:04,722, 2. Faubel (Šp./Aprilia) 2:04,951, 3. Corsi (It./Aprilia) 2:05,299, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) 2:05,372, 5. Pešek (ČR/Derbi) 2:05,386, 6. Kojama (Jap./KTM) 2:05,434.
250 ccm: 1. Dovizioso (It./Honda) 1:57,473, 2. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:57,550, 3. De Angelis (San Mar./Aprilia) 1:58,481, 4. Simoncelli (It./Gilera) 1:58,572, 5. Lüthi (Švýc./Aprilia) 1:58,581, 6. Kallio (Fin./KTM) 1:58,588, ...24. Abraham (ČR/Aprilia) 2:02,083.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:52,795, 2. Edwards (USA/Yamaha) 1:52,944, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 1:52,971, 4. Stoner (Austr./Ducati) 1:53,375, 5. Capirossi (It./Ducati) 1:53,559, 6. Hayden (USA/Honda) 1:53,613.