Pešek zůstal v kvalifikaci na Velkou cenu Francie pátý

Motocyklový závodník Lukáš Pešek obsadil také v druhé části kvalifikace na Velkou cenu Francie páté místo a do nedělního závodu na okruhu v Le Mans odstartuje ze začátku druhé řady. Lídr šampionátu kategorie do 125 ccm se v sobotu nevyvaroval pádu, nicméně kvalifikaci dokončil s největší pravděpodobností bez zranění.

Jednadvacetiletý Pešek upadl ze své derbi krátce před polovinou půlhodinové kvalifikace, dokázal se však za několik minut na trať vrátit. Ještě minutu a půl před koncem figuroval vítěz předchozí Velké ceny Číny na prvním místě, v posledním nejrychlejším kole ho však čtyři soupeři předstihli. Pole position vybojoval Ital Mattia Pasini na aprilii, český jezdec na něj ztratil 662 tisícin sekundy.

Pešek kvůli pádu nedokončil předchozí dva ročníky Grand Prix Francie. V kvalifikaci upadl i v Turecku a před dvěma týdny v Šanghaji, kde si den nato dojel pro premiérový triumf v MS.

"Druhá řada není první, ale to je v pohodě. Zajel jsem hodně rychlých kol, ne pouze jedno, což je důležité pro závod. Nastavení motorky je perfektní a já jsem v pořádku," uvedl Pešek na internetové stránce svého týmu Valsir Seedorf Racing. "Zítra asi bude v čele velká skupina. A já budu rozhodě mezi těmi jezdci vepředu," slíbil před nedělním závodem.

V MotoGP vyrazí jako první Edwards

Na startu bude mít Pešek před sebou vedle Pasiniho i Bradleyho Smithe, Tomojošiho Kojamu a Hectora Faubela. Nejrychlejší muž páteční kvalifikace Gábor Talmacsi klesl až na osmou pozici.

Druhý český zástupce v MS Karel Abraham vyrazí do závodu kategorie do 250 ccm z úvodu páté řady. Sedmnáctiletý jezdec na aprilii si oproti pátku o jednu příčku pohoršil a skončil sedmnáctý se ztrátou dvou a půl sekundy za suverénním šampiónem Jorgem Lorenzem.

V královské kategorii MotoGP vybojoval poprvé v kariéře pole position Američan Colin Edwards na yamaze. V sobotní jediné kvalifikaci zajel rekord okruhu 1:33,616 a porazil vedoucího muže šampionátu Caseyho Stonera na ducati o 94 tisícin sekundy. Do první řady se ještě postaví Španěl Carlos Checa na hondě, jenž odsunul na začátek druhé řady Edwardsova týmového kolegu Valentina Rossiho.

Výsledky - kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 1:43,111, 2. Smith (Brit./Honda) -0,458, 3. Kojama (Jap./KTM) -0,553, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -0,634, 5. Pešek (ČR/Derbi) -0,662, 6. Gadea (Šp./Aprilia) -0,663.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:39,070, 2. Simón (Šp./Honda) -0,529, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -0,616, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -0,838, 5. Bautista (Šp./Aprilia) -0,886, 6. De Angelis (San Mar./Aprilia) -0,892, ...17. Abraham (ČR/Aprilia) -2,581.
MotoGP: 1. Edwards (USA/Yamaha) 1:33,616, 2. Stoner (Austr./Ducati) -0,094, 3. Checa (Šp./Honda) -0,243, 4. Rossi (It./Yamaha) -0,259, 5. Hopkins (USA/Suzuki) -0,486, 6. Elias (Šp./Honda) -0,509.